určitého veku a ich odbyt v danom regióne. Niektorí chovatelia uvažujú o produkcii kuričiek znáškového typu, ktoré by predávali od 14. dňa veku. Iní sa chcú orientovať na výkrm brojlerov, tie by ponúkali v živom stave záujemcom z blízkeho i zo vzdialenejšieho okolia.
V obidvoch prípadoch ide o produkciu hybridných kombinácií, ktoré majú iné nároky ako tradičné plemená. K ich zdravému vývinu a ekonomike odchovu prispievajú, okrem voľby vhodnej genetickej kombinácie, tiež optimálne podmienky prostredia. Chovateľ má preto poznať aspoň základné zootechnické parametre, platné pre odchov kurčiat.
Pred naskladnením hydiny musí byť celé chovateľské zariadenie vyčistené a vydezinfikované. Podstielka, ktorá dobre saje vlhkosť, je mäkká a pružná, má byť navrstvená do výšky 5 až 10 centimetrov. Odchovný priestor musí byť vyhriaty (pod umelými kvočkami na 30 až 33° C), inak sa kurčatá rýchlo podchladia a uhynú. Ich termoregulácia sa totiž buduje postupne a vývoj ukončuje vo veku 3 až 4 týždňov. Vtedy mláďatám už postačí 22 až 23 ° C, neskôr môže teplota ešte klesnúť na 18 až 21° C.
Od dostatočného vetrania (znižovanie obsahu škodlivých plynov, najmä čpavku) závisí aj intenzita látkovej výmeny kurčiat. Relatívna vlhkosť vzduchu pri celkom malých kurčatách má byť na úrovni 75 percent, neskoršie môže klesnúť na 65 až 70 percent.
Hustota osadenia závisí od viacerých činiteľov. Začíname s počtom 30 kurčiat na štvorcový meter, pri veku 40 až 50 dní má na túto plochu pripadať najviac 16 až 20 mláďat. V letnom období a pri odchove či výkrme do vyššej vekovej kategórie alebo hmotnosti sa prikláňame k nižšiemu číslu.
Pri chove kurčiat sa odporúča niekoľko typov svetelných režimov. Najčastejšie sa hydine svieti 23 hodín a hodinu ju treba nechať v tme. Obdobie tmy si v podvedomí zafixuje a ak dôjde k výpadku elektrického prúdu, nebude trpieť stresom. Nevýhodou je však vysoká spotreba elektrickej energie. Pri úspornejšom režime treba v prvom týždni svietiť 23 hodín a počnúc 7. dňom 14 až 16 hodín. Takýto systém ale treba zvážiť, lebo ak osvetlenie nepostačuje, následne sa zníži príjem krmiva a v konečnom dôsledku sa spomaľuje rast kurčiat. Pri striedavom svetelnom režime sa obmieňa pomer svetla a tmy 2 : 2, alebo po 3 hodinách tmy nastane hodina svetla. Počas premenlivého svetelného režimu sa mení fáza tmy s fázou svetla rôznej intenzity. Všetky uvedené alternatívy sa odporúča aplikovať až po ukončení prvého týždňa zástavu hydiny. Samozrejme, inak sa postupuje v odchovných priestoroch s denným svetlom, kde prisvetľovanie treba prispôsobiť ročnému obdobiu.
Hybridné kurčatá sa majú zásadne kŕmiť priemyselne vyrábanými zmesami, a to podľa jednotlivých typov a vekových kategórií hydiny. Zloženie zmesí a techniku kŕmenia si musí každý chovateľ určiť sám. Buď sa pridržiava odporučeného technologického postupu, alebo sa k optimálnemu zloženiu dopracuje na základe vlastných skúseností a experimentov.
(po)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.