Vráťme sa k prírode
Trh je zaplnený množstvom čistiacich prípravkov na všetko možné aj nemožné, objavujú sa nové a nové, účinnejšie (s niekoľkými percentami zadarmo kvôli prilákaniu zákazníkov) a vy si ťažko vyberáte. Veď ktorá z nás by nechcela mať byť voniaci čistotou. Lenže na niektoré prípravky ste alergická, dokonca aj na úž osvedčené pracie prášky. Čo v takom prípade urobiť?
Alergikov pribúda
Ľudí, ktorí sú citliví na rôzne chemikálie pre domácnosť pribúda. Na čistiace prostriedky reagujú astmatickým záchvatom, vyrážkami, chronickou nádchou alebo "len" podráždením očí. Namiesto pocitu hrdosti na vyleštený nábytok sa vás zmocní bolesť hlavy. Čerstvé vypraná, voňavá a mäkučká bielizeň spôsobila, že vás svrbí celé telo. Ak je to váš prípad, skúste nahradiť drahé jedy prírodnými prostriedkami, z ktorých mnohé sú vo vašej špajzy. Ďalšou možnosťou ú ekologické prípravky.
Vymeňme chémiu
Prostriedky na WC: Úplne zbytočné agresívne čističe. Dráždia pokožku a svojimi výparmi aj sliznice. Okrem toho môžu byť veľmi nebezpečné pre malé deti. Náhrada: roztok 1 dielu octu, 1 dielu vody a niekoľko lyžíc soli nalejte do WC a nechajte pôsobiť v noci. Handričkou, namočenou do octu, odstránime aj vodný kameň okolo vodovodných kohútikov.
Čističe na rúry: Patria k najagresívnejším chemikáliám. Keď dokážu rozpustiť spečenú mastnotu, čo asi urobia s pokožkou? Náhrada: Pekáč, gril, rúru posypeme soľou, pomaly zohrievame, kým soľ nezahnedne. Potom ju z rúry vymeťte, vyutierajte papierom a umyte obvyklým spôsobom rúru aj pekáče.
Aviváže na bielizeň: Voňajú príjemne, žiaľ, obsahujú látky, ktoré často odštartujú alergiu. Nepodliehajte reklame, najmä nie alergici, použite aviváže nemá na kvalitu vyprania ani na hebkosť bielizne žiaden vplyv. Náhrada: Bielizeň bude jemná a voňavá, ak do posledného pláchania pridáte niekoľko kvapiek levanduľového oleja. Môžete ho tiež nakvapkať na vreckovku a tú dať k bielizni do sušičky.
Leštenie nábytku: Niektoré z nich obsahujú organické látky (VOC), ktoré môžu spôsobiť bolenie hlavy, podráždenie očí, dýchacie ťažkosti podobne ako farby, laky, izolačné materiály. Náhrada: Dávnou osvedčenou metódou je vlažné pivo. Z neho dostane mahagónový, dubový nábytok z iného masívu pekný lesk, ak ho natrieme handričkou s pivom a potom suchou vyležíme.
Osviežovače vzduchu: Tieto umelo vyrobené vône obsahujú chemicky vyrobené pižmo, ktoré sa usadzuje v našich tukových tkanivách, okrem toho môžu dráždiť sliznice. Náhrada: Kvapka parfumu na žiarovke jemne zavonia vždy, keď v kúpelni, na WC alebo inde zažneme svetlo. Nepoužívajte zbytočne osobný parfum, stačí vzorka z parfumérie.
Dobrá rada: Pri každom čistení i praní v rukách či umývaní riadu či podlahy, oblečte vaše ruky do rukavíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.