stopkatými, červenými žliazkami. Stvol je útly, so štíhlym vrcholíkovým paklasom drobných bielych kvetov a bez listeňov. Tobolky sú hladké a semená sieťkované. Na východe Slovenska sa vyskytuje len tento druh, na strednom Slovensku vzácne aj rosička anglická, ktorá má listy čiarkovito obrátene kopijovité a listové stopky holé.
Rosička okrúhlolistá rastie na rašeliniskách, slatinách, mokrých lúkach a brehoch stojatých vôd. Vyžaduje mokré, výživné aj chudobné, zásadité aj kyslé, rašelinné, humózne aj pieskovité pôdy. Je to chránený druh. Rastlina je mäsožravá, čo je prispôsobenie na chudé pôdy s nedostatkom dusíka. Žliazkovité chlpy - tentakule sa primknú k telu hmyzu a uzavrú obeť ako v pasci. Potom je hmyz rozkladaný pomocou tráviacich enzýmov vylučovaných rastlinou.
Ako liečivá rastlina sa zbiera kvitnúca vňať, ktorá obsahuje enzýmy - hlavne proteinázy, prchavý drozerón, zvaný tež plumbagín a iné naftochinónové deriváty, flavonoidy, organické kyseliny, silicu, triesloviny, vitamín C, živicu, červené a žlté farbivá, glykozid drozeroid. Droga sa užíva proti čiernemu kašľu a astme, často v kombinácii s inými liečivými rastlinami. Rosička má aj spazmolytické a sedatívne účinky. Ľudovo sa využíva aj pri hnačkách, chorobách pečene, cukrovke, stareckých chorobách, ako močopudný prostriedok a šťava z žliaz zvonku na bradavice. Drogu je nutné užívať krátko a v nižších dávkach. Výrazne znižuje krvný tlak.
Vlastimil MIKOLÁŠ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.