pohľad úplne obyčajná gumená lopta, ale keď sa s ňou naučíte cvičiť, zistíte, že skutočne vám pretiahne rôzne svalové partie. Dokonca aj také, ktoré bežnými cvikmi nedokážete precvičiť.
rámček
Kým s ňou však začnete cvičiť, musíte si vybrať správnu veľkosť lopty. Existujú dva najpoužívanejšie spôsoby, ako zistiť vhodnú veľkost.
Určovanie podľa výšky postavy:
Pod 140 cm - lopta s priemerom 45 cm
140 až 160 cm - lopta s priemerom 55 cm
160 až 180 cm - lopta s priemerom 65 cm
Nad 180 cm - lopta s priemerom 75 cm
Podľa dĺžky natiahnutej hornej končatiny od ramena po špičky prstov:
55 až 65 cm - lopta s priemerom 55 cm
66 až 80 cm- lopta s priemerom 65 cm
81 až 90 cm - lopta s priemerom 75 cm
***
Pozor! Ešte pred samotným cvičením si strečingom roztiahnite svaly a zahrejte sa. Pohyb na fitlopte síce vyzerá na prvý pohľad jednoducho, lenže až taká sranda to nie je.
Najprv začnite sedením na fitlopte
Už samotné sedenie, alebo mierne pohojdávanie sa na tejto pomôcke, pomáha zapájať stabilizačné svaly, ktoré inak často ostávajú ochabnuté a zanedbané. Pri správnom sedení na lopte máme nohy dostatočne ďaleko od seba, asi v 75-stupňovom uhle, tak si totiž zaistíme stabilitu. Chodidlá musia dočiahnuť na zem celou plochou, preto je dôležité vybrať si loptu v správnej veľkosti. Na lopte nesedíme na vrchole, ale mierne vpredu, časť váhy tým pádom preberajú nohy. Telo aj hlavu držíme vzpriamene, ramená tlačíme dozadu a dole, ruky voľne položíme na stehná a snažíme sa udržať rovnováhu. Pri hopsaní nesmieme stratiť kontakt s balónom, preto sa len pohupujeme.
Ak sedenie už zvládame, tak skúsime striedavo zdvíhať jedno alebo druhé koleno. Môžeme tiež skúsiť striedavo vykopávať pravú a ľavú nohu. Skúsme kopať čo najvyššie.
V sede na lopte sa rozhojdáme a do rytmu začneme pochodovať. To znamená, že striedavo dvíhame pravú nohu a ľavú ruku, ako keby sme kráčali. Pracujú pritom nielen nohy, ale aj ramená. V tomto pochode skúsime urobiť niekoľko krôčikov dopredu.
Cvičenie v ľahu
Ľahneme si na chrbát a loptu si položíme pod pokrčené nohy tak, aby sa dotýkala stehien aj lýtok. Stiahneme brucho a panvové svaly a panvu nadvihneme niekoľko centimetrov. Pomaly stavec po stavci sa vraciame na podložku. Alebo si na loptu ľahneme tak, aby sme mali nohy vo vzduchu a podopierame sa rukami. Na lopte ležíme panvovou časťou. Jednu nohu ohneme v kolene a dvíhame hore, potom nohy vymeníme. Cvik je dobrý na stehenné svaly a boky.
Cvičenie v podrepe
Loptu máme za chrbtom. Pomaly sa začneme dvíhať a chrbtom nalíhavame na balón. Pracujú hlavne stehná, na ktorých sa pomaly dvíhame a spočíva na nich väčšina váhy tela. Nesmieme zabudnúť silno tlačiť do lopty chrbtom, až kým nemáme celý chrbát na lopte a chodidlá zostali na zemi.
Toto je len zopár cvikov, ktoré na fitlopte môžme robiť. Sami však časom zistíte, že variacií na rôzne cviky je veľké množstvo. Niektoré sú jednoduché, ale pri náročnejších sa veruže zapotíte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.