spravodajského serveru iDnes trpel depresiami, s ktorých sa liečil.
"Ľudia trpiaci depresiami niekedy i napriek intenzívnu liečbe páchajú samovraždy," povedal iDnes jeho jeho priateľ z čias štúdií, lekár Petr Zemek. Ošetrujúcim lekárom Svobodu ale nebol.
"Umelci boli, sú a budú ľudia zvláštni a chovajú sa neštandardne," povedal ČTK Humhal a dodal: "Obyčajný človek je často taký 'sedlák' a uvažuje prízemne, zato oni sú rozkolísanejší a ľahšie u nich dochádza k veľkým výkyvom emócií."
Aj podľa psychiatra Jana Cimického boli zrejme dôvodom Svobodovej smrti
depresivne stavy. "Možno nad zodpovedností prevážil jeho vnútorný smútok.
Naraz sa zatmelo a bol tam pocit tunelu, v ktorom niet svetla," povedal Cimický, ktorý sa so Svobodom osobne poznal. "Karel bol nesmierne citlivý
človek. Bolo to dané i hudbou, akú robil."
Svobodovi spolupracovníci po jeho smrti uvádzali, že u neho v poslednom čase zaznamenali veľkú skľúčenosť, vraj tiež výrazne schudol. "Akonáhle človek začne chudnúť a mať chmáry, mal by ísť k odborníkovi a začať so sebou niečo robiť," uviedol Cimický. Svoboda však podľa neho "nechcel do svojich problémov pustiť niekoho iného".
"Je škoda, že v tomto smere nebol tvárný, že svoje problémy nedokázal
verbalizovať, ako dokázal svojouu hudbou krásne vyjadriť svoje emócie,"
vyhlásil Cimický a dodal: "Pre bežného človeka je pritom vôbec nepochopiteľné, ako taký úspešný jedinec môže niečím trpieť. Ľudia si nedokážu predstaviť, aké strašné trápenie m§že depresia priniesť."
Napríklad práve narodenie potomka býva podľa Cimického pre muža v dôchodkovom
veku obyčajne veľkým stimulom k ďalšej aktivite a posilňuje jeho chuť do života. Neplatí to však vo všetkých prípadoch. Samovraždu ako spôsob odchodu zo
života si zvolil aj hudobník Jiří Brabec. Zastrelil sa pred tromi rokmi ako 63-ročný jen len štyri mesiace po tom, čo sa mu narodil syn Dominik.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.