sekunde ako rozsudok, takže výrok Špeciálneho súdu (ŠS) je len míľnikom, nie bodkou. Pričom kauza naberá novú dimenziu, keďže zrejme uvidíme najkomplikovanejšiu konfrontáciu ŠS s vyššou inštanciou, ktorou je Najvyšší súd. Doteraz má ŠS stopercentnú úspešnosť proti odvolaniam svojich "klientov". A nie je celkom isté, či si čisté skóre udrží aj po Bielikovi.
Výrok o vine spochybňuje skutočnosť, že na rozdiel napr. od prípadu poslanca HZDS Karlina päťmiliónový úplatok nebol fyzicky prevzatý. To môže byť v prípade obžaloby z korupcie naozaj problém, keďže trestný čin nie je dokonaný, nech už ho skúmame ako chceme. Vy môžete organizovať aj únos, znásilnenie či krádež (a pod.), dokonca aj hanobenie ústavného činiteľa, a byť pritom odpočutý, ale kým neunesiete, neznásilníte, neukradnete či nehanobíte, tak je to len úmysel spáchania trestného činu. Korupcia je, samozrejme, trochu iná báseň, a je evidentné, že už žiadosť o províziu z úst verejného činiteľa musí zákon postihovať. Veď si len predstavme, že starostovia, ministri, úradníci a spol. by pýtali úplatky slobodne a potom by mohli povedať to bola len taká sranda, aby reč nestála. Tak či inak, k vyvrcholeniu aktu, teda kufríkovej scéne, čo je "corpus delicti" nespochybniteľný, sa už Bielikova kauza nedovyvinula. Špeciálny prokurátor, ktorý pokladá 5 rokov za trest primeraný, sa nemýli, že "v tomto smere je táto kauza ojedinelá".
Ojedinelé naopak už vôbec nie je, že obžalovaní si zo samotnej ustanovizne Špeciálneho súdu vyrábajú pomaly korunu svojej obhajoby. Vladimíra Fruniho, ktorý svojich 11 a pol roka nedávno zhodnotil ako "politickú agendu klérofašistického štátu", doplnil tentoraz obžalovaný číslo dva Šuščák, podľa ktorého "to nie je súd, ale špeciálna inštitúcia na plnenie spoločenskej a politickej objednávky". Politizácii kauzy, ktorej hlavným hrdinom je zakladajúci člen a vrcholový krajský funkcionár KDH, sa vyhnúť z podstaty veci nedalo. Faktom ale je, že keby sa pred troma rokmi nevymazali z archívu ministerstva vnútra nahrávky odposluchov podnikateľa Kollára, neskôr už policajného agenta, až také horúce by to nebolo. Bielik teraz môže podsúvať, že "musel" byť uznaný vinným aj na základe existujúcich dôkazov, lebo keby bol oslobodený, zlízol by si to čerstvý kandidát na predsedu KDH Vladimír Palko. Hoci zničenie nahrávok v archíve vyzerá viac na ďalšiu spravodajskú hru proti exministrovi vnútra ako náhodu (pozoruhodný je kontext so "zatúlaným" odposluchom Pavla Ruska viď komentár 29. 1.), Palkova politická zodpovednosť za poruchu v odpočúvacom systéme, najmä po škandále Rusko-SME, je nespochybniteľná. V prípade oslobodzujúcehovýroku súdu by bol Palko nepriamo politicky zodpovedný i za toto... Že SIS-ka naozaj nefunguje (nefungovala) v súlade s kostolným poriadkom, svedčí i akcia tzv. agentky Kováčovej, ktorá vyzvedaním sa na priebeh konania vstúpila už do procesu priamo na ŠS. Jedno aj druhé sú rušivé vplyvy, ktoré umocňujú výnimočnosť kauzy takpovediac na druhú až tretiu aj nad rámec vyjadrenia špeciálneho prokurátora. Úvaha, že Bielik sa dopustil korupčného správania, ale do siete ho dostala spravodajská hra, ktorú opäť nevieme, kto hral proti komu, vyzerá lepšie ako obyčajná špekulácia. Exstarosta ani nemusí veľmi klamať, keď sa sám vyhlasuje za "obeť spravodajskej hry". Akurát spravodajská hra ešte nevylučuje, že je vinný... Záznamy zachovaných odposluchov poskytujú dostatočné indície o tom, že úplatok bol vyžadovaný.
Ako po Fruniovi a Horizonte, opäť sa zrejme objavia - inak správne - názory, že ŠS týmto výrokom zase potvrdil, že má nezastupiteľné miesto pod slnkom. Rozsudok na dolnej hranici trestnej sadzby však pri päťmiliónovej korupcii verejných činiteľov nevyzerá dobre. Z princípu. Ešte aj keď päť rokov prokurátor považuje za "adekvátne". Ak súd konštatoval vinu, tak výstražný signál pre všetkých úplatkárov v "komunále" môže byť iba trest exemplárny. Verejný sektor na úrovniach ako Rača je korupčným správaním volených i menovaných činiteľov nasiaknutý durchom-durch natoľko, že je už trápne a banálne o tom hovoriť. Trest pri dolnej hranici trestnej sadzby nie je výstrahou, ale signálom skôr toho, že pri určení viny nemal senát úplnú istotu. Rozpaky Hrušovského, ktorý s úplným vylúčením Bielika (má pozastavené členstvo) chce počkať až po právoplatný rozsudok, teda na Najvyšší súd, zase signalizujú, že snem KDH sa blíži svinským krokom a aj bratislavská krajská organizácia bude mať pri voľbe predsedu dôležité slovo...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.