radarovú základňu systému protiraketovej obrany. V priebehu asi 90 minút sa poslancom z niekoľkých výborov prihovoril premiér Mirek Topolánek, ministri zahraničných vecí a obrany, Karel Schwarzenberg a Vlasta Parkanová, náčelník Generálneho štábu Armády ČR Pavel Štefka a ďalší. P
Poslanci KSČM a ČSSD ale informácie označili za príliš všeobecné a v niektorých prípadoch aj za zavádzajúce. O tom, že kauzu základne chcú opoziční poslanci využiť vo svoj politický prospech, svedčí aj včerajší návrh ČSSD, aby sa 7. februára uskutočnila mimoriadna schôdza Poslaneckej snemovne, na ktorej by bol plán USA na výstavbu radaru v Česku jedným z troch bodov programu.
Predstavitelia vlády zámer USA jednoznačne obhajovali ako krok, ktorý posilní českú bezpečnosť a nie je v rozpore s plánmi NATO na protiraketovú obranu Európy. Podľa expertov MZV ČR by základňa podliehala českej jurisdikcii a radarové zariadenie by muselo splniť české normy, vrátane stavebných a ochrany životného prostredia. „Poslanci by mali prispieť k rozptýleniu mýtov, ktoré kolujú v médiách," nabádal Topolánek zákonodarcov.
Poslancom aj verejnosti predseda vlády ďalej pripomenul, že idea základne USA v ČR nie je vôbec nová, pretože o základni systému protiraketovej obrany Česko rokovalo s USA už od roku 2002, teda za predchádzajúcich sociálnodemokratických vlád. V roku 2004 vláda vyšla USA v ústrety a svojím uznesením umožnila americkým expertom skúmanie technických možností priamo v Česku a zaistila súčinnosť ministerstva obrany ČR. Podľa premiéra Topolánka je škoda, že vtedajšie vlády o týchto krokoch náležite neinformovali ani politikov, ani verejnosť. „Pokladám to za veľkú chybu. Dnes by sme boli ďalej," konštatoval Topolánek a zopakoval, že je proti tomu, aby sa o tejto otázke konalo v Česku referendum.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.