(na snímke) zlyhalo na malom počte poslancov, ale aj na nadbytočnom hlasovacom lístku. Overovatelia totiž narátali o lístok viac, ako odovzdali pred hlasovaním. Včera však nakoniec historikovi Matice slovenskej dalo hlasy 80 poslancov, čo na zvolenie stačilo. Koalícia neuspela pri tajných hlasovaniach už viackrát - pri hlasovaní o ústavných sudcoch i predchádzajúcich pokusov zvoliť šéfa ÚPN.
Čaplovičove krídlo
Šéf SNS Ján Slota na našu otázku, či šlo o ostentatívny ťah niektorého z koaličných partnerov, odpovedal „asi hej". V Petranskom však problém nevidí. Slota pred spočítaním hlasov pri druhom pokuse o zvolenie povedal, že pokiaľ Petranský neprejde, iného kandidáta už SNS nepostaví.
Viacero poslancov nám mimo záznam povedalo, že zrejme „zaúradovalo" krídlo podpredsedu Smeru Dušana Čaploviča, ktoré má k historikovi výhrady pre jeho názory na slovenský štát. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová ale dohady okolo vicepremiérovho krídla označila za „sprostosti" a „dedukcie".
"Nikto nesignalizoval problémy," povedal predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž. Prečo Petranského v prvom kole poslanci nepodporili, vraj netuší. Tvrdil však, že s tým Smer nemá určite nič spoločného. Predchádzajúce neúspešné hlasovania si vysvetľuje tým, že „dohody boli vlažnejšie".
„Naši stopercentne hlasovali podľa koaličných dohovorov," tvrdil podpredseda HZDS Milan Urbáni.
Ako sa to mohlo stať
Pri voľbe zrejme niektorý z poslancov dostal dva hlasovacie lístky bez toho, aby o tom vedel. Rovnako bez povšimnutia potom vhodil oba lístky do urny. Overovateľka Ľudmila Mušková z HZDS síce nevie, ako mohla takáto situácia nastať, ale takéto vysvetlenie sa jej zdá ako jediné logické. Medzi odovzdanými lístkami sa totiž našli aj úplne prázdne. Opozícia však hovorí, že nešlo o náhodu, ale zámer koalície, ako zmariť voľbu šéfa ÚPN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.