zúčastnil na oslave výročia vzniku slovenského vojnového štátu. Vraj nevedel, že na akcii bude aj predseda kontroverznej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba.
Petranského nominovala SNS. Jej predchádzajúci dvaja kandidáti Arpád Tarnóczy a Peter Bielik sa kandidatúry vzdali, lebo boli s touto akciou tiež spájaní. Koaliční partneri ich vtedy nechceli podporiť.
Včera bola koalícia rada, že sa jej konečne podarilo post predsedu Správnej rady ÚPN obsadiť. Pri hodnotení Petranského aktivít boli zdržanliví.
„Každý, kto žije, má nejaké mínusy. Nech mi nikto netvrdí, že aj bývalý predseda ústavu (Ján Langoš) nemal nič, čo by sa mu nedalo vyčítať," povedala ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová.
Poslanec Smeru Boris Zala tiež hovorí, že „aj Langoš mal sympatie k rôznym skupinám, ktoré mali blízko nielen k vojnovému štátu, ale napríklad aj k Bielym légiám, ktoré som vždy považoval za nedemokratickú organizáciu, hoci boli antikomunisti." Podľa neho si treba počkať s hodnotením Petranského, kým začne nejakú činnosť. Podľa Kramplovej bude dôležité, aby sa do ústavu nevťahovala politika. „To je oveľa dôležitejšie, ako to, že sa zúčastnil na nejakej akcii," povedala.
Ani opozícia nebola zatiaľ veľmi kritická. Predseda výboru pre ľudské práva László Nagy (SMK) bol síce z informácie o Petranského účasti na oslave vojnového štátu sklamaný, ale zatiaľ mu verí. „Dúfam, že stále hovorí pravdu a bude konať tak, ako povedal." Opoziční politici boli radi, že sa zvolením Petranského zamedzilo pôvodnej snahe zrušiť ústav.
Na prvé kroky Petranského čakajú aj ľudia v ÚPN. „Môžu tu byť isté pochybnosti pre informácie z posledných dní," povedal Patrik Košický z ÚPN, ktorý v decembri na predsedu Správnej rady aj kandidoval. Z ústavu sa nechystá odísť. „Myslím si, že je tu vyššia idea ako osoba Petranského. To je to, prečo ústav vznikol a aké mu dal Ján Langoš smerovanie."
Autor: vev
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.