porušujúci právo na život. Dokument schválili členovia europarlamentu pomerom hlasov 591 ku 45. Zrušenie trestu smrti vo všetkých krajinách sveta by podľa EP prispelo k posilneniu ľudskej dôstojnosti a dodržiavaniu ľudských práv.
Európsky zákonodarný zbor takisto kritizoval popravu bývalého irackého prezidenta Saddáma Husajna i jej mediálne zneužitie a vyzval všetky členské krajiny EÚ, aby v OSN podporili rezolúciu o všeobecnom moratóriu, ktoré treba vyhlásiť okamžite a bezpodmienečne. Parlament žiada nemecké predsedníctvo, aby čo najskôr urobilo všetky kroky, ktoré zaručia, že sa príslušná rezolúcia Valnému zhromaždeniu OSN urýchlene predloží.
Nemecké predsedníctvo v stredu apelovalo na vlády všetkých krajín, ktoré ešte nezrušili trest smrti, aby tak urobili a podporili tým okamžité vyhlásenie moratória na tento druh trestu. Berlín vydal tohto vyhlásenie v mene EÚ pri príležitosti 3. Svetového kongresu proti trestu smrti, ktorý sa konal včera v Paríži. Napriek pokrokom dosiahnutým v uplynulých rokoch nemecké predsedníctvo so znepokojením sleduje pretrvávajúcu diskusiu o obnovení trestu smrti, ktorá sa rozpútala v niektorých krajinách.
Trest smrti doteraz úplne zrušilo 88 štátov. V 11 krajinách si ho ponechali pre mimoriadne zločiny, ďalších 29 krajín trest smrti síce nezrušilo, ale za uplynulých desať rokov tam nikoho nepopravili. Trest smrti sa aj naďalej udeľuje v 69 krajinách sveta, vrátane Saudskej Arábie, Číny a Afganistanu. Poslednou krajinou, ktorá úplne zrušila trest smrti, boli v júni minulého roku Filipíny. Podľa údajov Amnesty International v roku 2005 skončilo na popraviskách 22 štátov dovedna 2148 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.