predsedom vlády Wen Ťiao
Robert Fico čínskeho premiéra požiadal o podporu konkrétnych slovenských podnikateľských aktivít na území Číny, medzi ktoré zaradil SEZ Tlmače, Matador Púchov, Konštruktu Industry Trenčín, spoločnosť HTC AED (výroba leteckých motorov v Považskej Bystrici), VÚJE Trnava, ako aj ďalšie spoločnosti. Rovnako vyzval čínskeho partnera na realizáciu čínskych investícií na Slovensku, kde ako nasledovaniahodný príklad uviedol čínsku IT spoločnosť Lenovo.
Čínsky premiér v reakcii vyhlásil, že Čína je otvorená slovenskej produkcii a investíciám, pričom priamo označil odvetvia poľnohospodárstva, energetiky a strojárstva ako najperspektívnejšie oblasti podnikania slovenských firiem v Číne.
Okrem otázok vzájomne výhodnej hospodárskej spolupráce, ktoré na stretnutí dominovali, premiéri venovali pozornosť výmene informácií a poznatkov priamo vyplývajúcich zo strategického vzťahu medzi Čínou a Európskou úniou. Fico ponúkol čínskym partnerom dialóg v témach, ktoré patria do pôsobnosti Generálnej prokuratúry SR.
Slovenský a čínsky premiér si vymenili názory aj na agendu spadajúcu pod Bezpečnostnú radu OSN, ktorej je Čína stály a SR nestály člen. Obe krajiny majú záujem v BR OSN spolupracovať a približovať svoje postoje, čo sa zdá byť aktuálne aj v prípade Kosova a jadrového programu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky. Stretnutie spoločne označili za nový impulz vo vzájomných vzťahoch a významnú podporu podnikateľských aktivít.
Predseda vlády SR včera v Pekingu podpísal zmluvu umožňujúcu výmenu vedeckých pracovníkov a študentov medzi Slovenskom a Čínou a minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa zmluvu o spolupráci rezortov pôdohospodárstva, ktorá nájde konkrétne uplatnenie v troch expertných dohodách pripravených na podpis v utorok počas slovensko-čínskeho podnikateľského fóra.
S požiadavkou podporiť slovenský podnikateľský sektor v Číne sa obrátil Robert Fico na svojho partnera aj neformálne počas oficiálnej večere usporiadanej pri príležitosti návštevy predsedu vlády SR v ČĽR. V utorok Fico slávnostne otvorí v Pekingu slovensko-čínske podnikateľské fórum, na ktorom sa zúčastní približne 50 podnikateľských subjektov zo Slovenska a Číny. Vystúpi tiež s prednáškou na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií, odhalí bustu generála Milana Rastislava Štefánika v Jin Tai Art Museum v Pekingu a otvorí výstavu fotografíí o Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.