štátu, aký energetický mix si vyberie. My sme v tomto neutrálni," potvrdil hovorca Európskej únie pre energetiku Ferran Espuny. Dodal, že Slovensko len musí dodržať "najvyššie bezpečnostné štandardy," na ktorých sa členské krajiny dohodli.
To ale neznamená, že prípadné rozšírenie elektrárne v Mochovciach zostane bez odozvy. Možno predpokladať, že hlavne bezjadrovému Rakúsku sa to nebude páčiť. Rakúsko blokovalo už vstupné rozhovory Česka a Slovenska kvôli obave z bezpečnosti ich reaktorov sovietskeho typu. Pokiaľ však nové reaktory splnia únijné bezpečnostné štandardy, Viedeň nebude mať v ruke žiadny právny či politický nástroj, ako stavbe zabrániť - okrem hraničných blokád, ku ktorým stále občas dochádza hlavne kvôli českému Temelínu.
V neprospech prípadného rakúskeho tlaku svedčí i to, že európske štáty začínajú na jadrovú energiu pozerať ústretovejšie než pred niekoľkými rokmi. Dôvodom je rastúca energetická závislosť únie na dovoze energie predovšetkým z Ruska. Brusel sa to snaží zmeniť, odtiaľ terajšia debata v únii napríklad o cezhraničnom prepojení národných sietí. Postoj k jadrovej energetike naviac miernia niektoré krajiny.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pred časom naznačila, že bývalé rozhodnutie Schröderovej vlády urobiť do roku 2020 z Nemecka bezjadrový štát môže jej kabinet revidovať.
(ks)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.