parkov a Chránených krajinných oblastí bude štátna ochrana prepúšťať. Podľa neoficiálnych informácií by malo ísť o takmer 50 ľudí, čo je viac ako desať percent.
Generálny riaditeľ štátnej ochrany prírody Ján Mizerák zatiaľ neuviedol, koľko ľudí štátna ochrana prepustí. Materiál pre vládu, ktorá o počte rozhodne, je údajne iba v pracovnej podobe.
Klub stráže prírody tvrdí, že napríklad TANAP by mal prísť o piatich strážcov prírody, NAPANT o štyroch, Slovenský raj o dokonca šiestich. Juraj Švajda z asociácie strážcov hovorí, že na poľskej strane Tatier majú okolo 70 strážcov na tretinovej rozlohe oproti TANAP-u. TANAP by mal mať po znižovaní 12 strážcov, a to aj napriek tomu, že podľa uznesenia vlády z roku 2002 ich mal mať 23.
"Ak je potrebné realizovať úsporné opatrenia, v prvom rade by sa malo začať s prepúšťaním tých, ktorí už dokázali svoju neodbornosť v ochrane prírody," povedal Ján Dobšovič, predseda Klubu stráže prírody.
Exminister životného prostredia László Miklós si myslí, že povedal, že "ak malo dôjsť k znižovaniu počtu zamestnancov, tak nie z radov ochrancov a strážcov prírody." Prepúšťanie strážcov označil za možnú katastrofu pre Tatry. Slovensko označil v prepočte na plochu chráneného územia, za jeden z najmenej strážených štátov v strednej Európe.
Podľa riaditeľa Mizeráka "veľa organizácií príde o podstatne viac zamestnancov. Štátna ochrana prírody je percentuálne viac ako dvojnásobne ušetrená oproti iným organizáciám. Po reakciách akých sme teraz svedkami sa môže stať, že prídeme o ešte viac ľudí."
Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody tvrdí, že koncom minulého roku vláda odsúhlasila znižovanie počtu zamestnancov vo všetkých rezortoch. "Ide o pomerne veľké číslo. Náš minister sa snaží vyrokovať, čo najmenší dopad," povedal Mizerák.
Šéf TANAP-u Tomáš Vančura tvrdí, že podľa predchádzajúceho uznesenia vlády sa mala ochrana prírody posilniť o niekoľko desiatok ľudí, ale ani to sa nestalo.
(dv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.