Platonovi Lebedevovi. Informovali o tom ruské tlačové agentúry, odvolávajúce sa na ich právnych zástupcov. Ako uviedla právnička Karina Moskalenková, prokuratúra v sibírskom meste Čita obžalovala Chodorkovského z prania špinavých peňazí. Lebedevov advokát Konstantin Rivkin ešte predtým informoval o vznesení rovnakého obvinenia proti jeho klientovi.
Chodorkovského právnik Jurij Šmidt pre tlačovú agentúru Associated Press uviedol, že jeho mandanta obžalovali z preprania 20 miliárd dolárov (okolo 500 miliárd Sk) z ilegálnych ropných príjmov. Podľa Šmidta nové obvinenia "nie sú len absurdné - ale sú až choré". "Ktokoľvek ich vymyslel, bol buď šialený alebo opitý," povedal.
Chodorkovskij, zakladateľ teraz už skrachovanej spoločnosti Jukos, si v súčasnosti odpykáva osemročný trest odňatia slobody po tom, ako ho v roku 2004 usvedčili zo sprenevery a daňových únikov. Rovnaký trest za tieto trestné činy vymerali aj Lebedevovi. Pred zatknutím a vyšetrovaním v súvislosti s daňovými únikmi odhadoval časopis Forbes majetok Michaila Chodorkovského na 15 miliárd dolárov (okolo 400 miliárd Sk). Za pranie špinavých peňazí hrozí Chodorkovskému trest odňatia slobody až na 15 rokov. Bývalý ropný magnát je vo väzbe od októbra 2003 a už v tomto roku by mohol spĺňať podmienky pre predčasné prepustenie. Podľa kritikov Kremľa je účelom vznesenia nových obvinení zaistiť, že zostane naďalej za mrežami a nebude predstavovať politickú hrozbu.
Tresty za rozličné trestné činy sa v Rusku zvyčajne neodpykávajú konzekutívne, ale väzni si odsedia za mrežami ten, v prípade ktorého majú zostať vo väzení najdlhšiu dobu. Mnohí pozorovatelia označujú proces so svojho času najbohatším Rusom, ako aj rozbitie koncernu Jukos, za politickú pomstu zo strany Kremľa, keďže Chodorkovskij poskytoval finančnú podporu opozičným stranám. Proces je tiež podľa nich súčasťou snáh o ovládnutie strategicky dôležitého energetického sektora.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.