vyšetrujúcimi smrť bývalého špióna KGB Alexandra Litvinenka.
Ruskí prokurátori oznámili, že chcú do Londýna poslať tím detektívov, ktorí vyšetrujú Litvinenkovu smrť zapríčinenú rádioaktívnou látkou, aby vypočuli niekoľko osôb vrátane Berezovského.
Ten ušiel z Ruska v roku 2000 a žije v exile v Británii. Británia musí ešte oficiálne schváliť príchod ruských predstaviteľov do krajiny.
Berezovskij, priateľ a podporovateľ otráveného špióna, vyhlásil pre britské médium BBC, že je ochotný spolupracovať. "Som absolútne otvorený stretnutiu s ľuďmi z Ruska, ak to pomôže vyšetriť Alexandrovu smrť," uviedol.
Litvinenko, bývalý agent KGB a Federálnej bezpečnostnej služby FSB, ušiel do Británie, ktorá mu poskytla azyl, keď vyhlásil, že nadriadení v Rusku mu prikázali zabiť Berezovského, ruského magnáta a znalca kremeľských pomerov. Berezovskij takisto dostal azyl v Británii.
Litvinenko bol hlasným kritikom Kremľa a obvinil ruské úrady z toho, že stoja za krvavými bombovými atentátmi na obytné domy z roku 1999, ktoré sa stali zámienkou pre obnovené útoky Ruska proti separatistom v Čečensku.
Litvinenko zomrel v londýnskej nemocnici 23. novembra a lekári vyhlásili, že bol otrávený polóniom 210, zriedkavým rádioaktívnym izotopom. Na smrteľnej posteli obvinil Putina, že stojí za jeho vraždou.
Litvinenkovo obvinenie vyvolalo nahnevané protesty ruských
predstaviteľov aj štátnych médií.
Britskí predstavitelia odcestovali v decembri do Moskvy a zúčastňovali sa na vypočúvaní Andreja Lugového a Dmitrija Kovtuna - dvoch podnikateľov, ktorí v minulosti pracovali pre ruské bezpečnostné služby a ktorí sa stretli s Litvinenkom v Londýne 1. novembra, iba pár hodín pred prepuknutím jeho ochorenia.
Berezovskij uviedol v programe BBC s názvom Newsnight, že Litvinenko na smrteľnej posteli obvinil Lugového z účasti na jeho otrave. Lugovoj poprel akúkoľvek účasť na zločine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.