nielen dostavbu Mochoviec, ale azda aj novú elektráreň, ktorá by mohla byť, eventuálne, aj tu za rohom v Kecerovciach, nebolo zrovna šetrné k nervovej sústave ani mnohých Košičanov. Hoci všetci rozumieme, že nielen podľa tejto čudnej vlády, ale napr. aj Európskej komisie "stojíme na prahu nového energetického veku".
Nikto nespochybňuje, že aj keby Fico a jeho vláda nevynikali bujným betonárskym a atómovým pozadím, reálny problém existuje. Otázka budúcich energetických zdrojov je toptéma v celej Európe, čo má tri základné príčiny: Neustále sa zvyšujúca spotreba, závislosť na nevypočítateľnom Rusku (plyn, ropa, jadro) a údajná hrozba klimatických zmien, na ktorých sa vraj podieľa výraznou mierou človek. Nejakú národnú stratégiu či predstavu, čo bude o desať-dvadsať rokov, zrejme potrebujeme. Napriek tomu, pustiť si dnes fantáziu o výstavbe ďalšej elektrárne, dokonca jadrovej, je príznakom najmä toho, že leitmotívom tu nie je svietenie ani kúrenie budúcich generácií, ale nakŕmenie terajšej generácie lobistov, ktorá by po schválení týchto plánov prišla k životnému biznisu.
Dostavba "trojky" a "štvorky" Mochoviec je "prioritou tejto vlády", počuli sme od Fica už niekoľkokrát. A to dokonca aj v prípade, keby sa väčšinový vlastník SE, taliansky Enel, rozhodol inak. Momentálne sa majú veci tak, že do konca februára skrátil Fico termín, do ktorého sa má Enel záväzne vyjadriť, či dostavbu plánuje. Nechajme na premiéra, čo vymyslí, ak by odpoveď znela nie. Znárodniť elektrárne nemôže (hoci je február najlepší čas). Faktom ale je, že pod takým masívnym tlakom vlády vlastníci nerozhodujú celkom slobodne, teda iba na základe ekonomickej výhodnosti. Netreba ani veľa vtipu na prognózu, že výsledkom bude taká dohoda o dostavbe, ktorá vtiahne do investície obrovské štátne zdroje.
Každá debata o jadre musí pamätať na základnú vec: Atómová elektráreň je investične azda najnáročnejší projekt, aký na svete existuje. V dnešných cenách hovoríme v rádoch stoviek miliárd slovenských korún, pričom elementárna vec číslo dve je, že medzi tými štyristo atómkami, čo na zemeguli stoja, neexistuje zrejme ani jedna, ktorá by k dokončeniu nebola výrazne predražená (občas niekoľkonásobne) oproti počiatočným kalkuláciám. Dôvod je triviálny do jadrových elektrární investuje štát a platí všeobecný prírodný zákon, že to, čo stavia verejný sektor, je predražené vždy (pozri diaľnice). Neštátni či pološtátni podnikatelia, napr. Enel, nechodia do týchto biznisov, pretože je vysoko otázna návratnosť vložených prostriedkov. A to aj preto, lebo elektrická energia je tovar, ktorého ceny reguluje štát. Pričom dnes, keď je stále väčšia politická objednávka na potlačenie fosílnych palív, a práve preto začína byť EÚ ústretovejšia k jadru, by to už aj biznis mohol byť. Enel sa však zdráha, keďže riziko štátnych zásahov je obrovské. Plánovať sa dá všetko, len to nie, koľko volebných období budú vládnuť politici typu Fico.
Jednoducho a jasne: Ak sa bude stavať, čiže vláda sa s Enelom dohodne, nové reaktory zaplatíme vo vyšších cenách elektriny a vyšších daniach. Také je to prosté inak sa nedá. Otázka je, či existuje alternatíva. Keď slávnostne zastavil V-jednotku, Fico vyhlásil, že sme stratili "energetickú nezávislosť". Čo to je? Ak Slovensko doteraz produkovalo na export, tak od januára kryjeme už len vlastné potreby a po odstavení V-dvojky sme v mínuse. Čiže sme odkázaní na dovoz. Otázka znie, že aký je problém. Je možné, aby sme uprostred Európy zostali bez elektriny? Stalo sa už niekedy, že by sa tovar, po ktorom je dopyt, nedal kúpiť? Prečo tí istí politici, ktorí majú plné ústa nových reaktorov, mlčia napríklad o tom, že by sa dalo kupovať aj z Ukrajiny, keby sa dobudovali prenosové kapacity? Azda nemlčia len preto, že by produkcia SE zrazu prestala byť konkurencieschopná na domácom trhu? Alebo áno? Pripomeňme, že najdrahšia elektrina v Európe je podľa prepočtu cez paritu kúpnej sily na Slovensku. Dnes. A ešte sme sa nepustili do Mochoviec... Položil už niekto našim politikom otázku, že prečo nechcú byť "energeticky nezávislí" či "sebestační" napr. v plyne či rope? Že je to absurdné? A v elektrine nie?
Prístup k jadrovej energii sa skutočne v poslednom čase prehodnocuje a najmä nevypočítateľné Rusko je argument, že dopredu rozmýšľať je nutné. Od toho je však ešte strašne ďaleko k stavaniu nových elektrární, najmä ak jadro závislosť na Rusku ešte prehlbuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.