žurnalistike v socialistickom Československu. Zhodne vychvaľujú "snahu Slovenska o dialóg a porozumenie" a konštatujú, že "upevnenie bilaterálnych vzťahov je v záujme oboch krajín".
Stretnutia Fica s čínskym premiérom Wen Ťiao-paom sledovala štátna agentúra Sinchua, denník People's daily, rozhlas i televízia. Po stretnutí nebola tlačová konferencia, ako je zvykom v Európe, a novinári mali informácie len z oficiálnych zdrojov.
Jedného z čínskych novinárov zaujalo, že sa Slovensko prezentuje ako logistická brána Číny do Európy. "Niečo podobné tu pred pár týždňami hovoril bulharský premiér," tvrdil s úsmevom. Ďalšia mladá novinárka hovorila, že návšteva Fica je druhou najdôležitejšou správou dňa. Prvou je cesta čínskeho prezidenta po Afrike a hneď potom sú v novinárskej hierarchii na rade informácie o čínskom premiérovi. Médiá podrobne sledujú, čo v ten deň robil.
Obšírny materiál o Slovensku zverejnil včera komunistický denník China Daily, ktorý vychádza v angličtine. Noviny hovoria, že mali s premiérom exkluzívny rozhovor a na úvod píšu, že "zdieľa volanie Číny po ustanovení harmonickej spoločnosti doma i v zahraničí". Redaktor ďalej opisuje slovenské ekonomické úspechy a vyzdvihuje, že vzájomný obchod v poslednom roku narástol o 85 percent. Opisuje tiež pocity premiéra Fica, ktorého prekvapili rýchle zmeny v Šanghaji. Návštívil ho dva roky po sebe a nestačil sa čudovať. "Môžem iba blahoželať Číne za to, čo pre ňu robia jej ľudia," cituje denník premiéra. Fico tvrdí, že má s Čínou fantastickú skúsenosť a bude o nej hovoriť na Slovensku.
"Článok mal úspech a dostal som zaň dobré hodnotenie od hlavného editora," hovorí autor Su Qiang. Tvrdí, že v denníku zvažovali, že Fica dajú aj na titulku. Pre veľký rozsah ale skončil na tretej strane.
Komunistická Čína kontroluje prísun informácii pre občanov a všetky články sú cenzurované. Týka sa to aj internetu, čo stačí vyskúšať v hociktorej internetovej kaviarni. Prehliadač Google blokuje informácie o dalajlámovi, Tibete, budhistickej sekte Falung Gong a neotvorí ani stránky BBC. V hoteloch vyššieho štandardu je však kanál dostupný.
Ľahko sa nedá dostať ani do redakcie niektorého z médií. "Bohužial nemôžete prísť. Chce to dlhšiu prípravu a musí to prejsť schvaľovacím procesom," reagovala zamestnankyňa rozhlasu China International na žiadosť SME o návštevu českej redakcie. Pracuje v nej aj novinár, ktorý študoval na Slovensku.
Autor: Peking
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.