vyklebetiť intímnosti o priebehu srbského referenda (ktoré mu mal v slabej chvíli prezradiť kolega Vuk Draškovič), vtiahlo do ohniska slovenskej politiky tému skutočne európsku, ba dokonca svetovú: Kosovo a jeho štátoprávna budúcnosť.
Ak sa predvčerom zdalo, že najväčší efekt Kubišovho trapasu je nastavené zrkadlo oportunizmu a bezzásadovosti politikov a strán, ktoré sa vyplavili na hlasovaní výboru, včerajší vývoj si žiada malú korekciu. Rôznym slovníkom a intenzitou hlasu i nesúhlasu, avšak SNS, SDKÚ i KDH dali najavo, že s Ahtisaariho plánom vedúcim de facto k úplnej nezávislosti Kosova majú problém. Tento plán, ako sme písali, prijal či vzal na vedomie jednomyseľne výbor NR SR pre európske záležitosti. Na tom sa veľa nemení ani dnes, hoci poslanec Bauer sa neskôr v platenej tlačovej správe ponáhľal oznámiť, že oni vlastne nehlasovali o súhlase s Ahtisaariho návrhom riešenia, ale o "podpore jeho misii" či "procesu". No to je hra so slovkami. O "podpore misii" (a pod.) mali dosť času hlasovať pred pol rokom či kedykoľvek. Kubiš nebol vo výbore preto, aby ich informoval o "procese", ktorý dávno beží, ale aby pýtal súhlas k aktuálnemu stanovisku vlády k horúcemu dokumentu, ktorý leží na stole štyri dni. a ku ktorému sa Slovensko bude musieť veľmi rýchlo vyjadriť... Alebo nie?
Fakt je, že prispatosť na európskom výbore parlamentu si strany uvedomili a najmä Ján Slota vyviedol z omylu každého, kto sa domnieval, že cez novú masku, ktorú si nasadil, už jeho tvár nikto neuvidí. Slotova brilantná analýza, že Ahtisaariho plán je "hnoj" a ide vlastne o "novú Mníchovskú dohodu", nevrhá priaznivé svetlo síce najmä na Sergeja Chelemendika, ktorý SNS vo výbore zastupuje dokonca ako podpredseda, avšak súčasne ani na budúcu dohodu v rámci koalície. Smer sa totiž zatiaľ nezávislosti Kosova vôbec nebráni. To potvrdil poslanec Zala, ktorý navyše patrí k "národnému" krídlu Ficovej strany. Či mu presvedčenie vydrží aj po návrate premiéra z Číny, je stále otázne, avšak až taký hlúpy by nemal byť, aby presadzoval názor, o ktorom by si nebol viacmenej istý, že ho Fico nezmení.
Prebudil sa aj Dzurinda. K hlasovaniu Vášáryovej na výbore sa vyjadriť zabudol, zato jeho stanovisko, že "nezávislé Kosovo proti vôli Srbska by bolo chybou" a najmä odporučenie, že "Slovensko by malo byť pripravené pridať sa k menšinovému
táboru v Európskej únii, kde väčšina podporuje samostatnosť
Kosova", znamená prudký zvrat proti nejednoznačným komentárom ešte z pondelka. Dzurinda sa zrejme chystá cez kosovskú agendu podchytiť "národnú kartu", ktorú SDKÚ hrala naposledy v kauze maďarského krajanského zákona, a tým sa vymedzovať voči Smeru. Vedno s SDKÚ to bude aj KDH, ktoré sa spoločnými silami pokúsia vtiahnuť Kosovo do centra politickej debaty. Darmo Hrušovský vníma plán Ahtisaariho "ako predpoklad obojstranne akceptovateľného riešenia", ak v predchádzajúcej vete hovorí, že "riešenie pre Kosovo nie je možné prijať bez súhlasu Srbska". Jedno sa s druhým, bohužiaľ, vylučuje, takže KDH a SDKÚ idú na jednej vlne, hoci Dzurindove slová sú silnejšie. (To sa však ešte neozval Čarnogurský). Lipšic, ktorý je dnes menšina v KDH, dokonca rovno povedal, že "Slovensko by malo podporiť srbské stanovisko, pretože v histórii nás Srbi vždy podporili".
Tým, že výrazne vyostrili svoje postoje, SDKÚ a KDH zase až také veľké hrdinstvo nerobia. Sú v opozícii, kde sa rozpráva ľahšie ako s vládnou zodpovednosťou. Slovenské stanovisko bude formulovať ministerstvo zahraničia, a to podľa odporučenia eurovýboru, ktorého ešte jedno zasadnutie na kosovskú tému je po tomto vývoji nevyhnutné. Dzurinda, vedomý si príležitosti, navrhuje dokonca mimoriadne zasadnutie celého parlamentu... Slovensko bude o Ahtisaarim hlasovať v Bezpečnostnej rade OSN, kde sme dočasným členom bez práva veta, pričom sa očakáva, že tak ako vždy doteraz, podporí spoločný názor Európskej únie. Fico stojí pred náročnou dilemou, keďže sám je nacionálne prihriaty, Maďarom nedá zadarmo ani vlas. A SDKÚ a KDH našli teraz slabý bod, do ktorého môžu strieľať. Smeru totiž ide o amnestiu v klube eurosocialistov, takže minimum je, že sa nebude vzpierať ich stanoviskám. V kosovskej kauze uvidíme zrejme nevídanú výmenu postov SMK priskočí k Smeru a HZDS, kým SNS sa spriahne s SDKÚ a KDH. Veľmi zaujímavé.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.