V centre mesta sa súťažilo o najkrajší plastický obraz
Do košickej pešej zóny doviezli sneh až z Bukovca
Košická pešia zóna sa v nedeľu zmenila na veľkú galériu pod holým nebom. Po prvý raz sa tam uskutočnila akcia, ktorá má v niektorých štátoch stabilné miesto v tzv. umeleckom kalendári. O čo išlo? Presne 10 družstiev z Európy, Ázie a severnej Ameriky súťažilo o najkrajší útvar, postavený zo snehu.
Hoci sa organizátori celý január strachovali, či premiérový ročník nebude treba zrušiť, napokon si vydýchli. Konečne sa ochladilo a zima ukázala svoju pravú tvár. "Mínusové teploty síce prišli, no to nebolo všetko. Druhým dôležitým prvkom bol sneh," zasvätil nás do prípravy akcie jeden z organizátorov, Ing. Juraj Cencúľ. "Predpokladali sme, že ho bude v cetre mesta málo, preto sme pripravili náhradný variant. Doviezť ho z miest, kde ho bude dostatok. Najkvalitenší by bol z Vysokých Tatier, no vzdialenosť by akciu predražila. Preto sme museli vymyslieť niečo lacnejšie a hlavne rýchle."
Voľba padla na neďalekú rekreačnú nádrž Bukovec. Z tej sa čerpala voda, ktorú snehové delá premenili na sneh. Nákladné autá ho navozili do centra mesta rovných 200 ton. Dosť na to, aby každé z 10 súťažiacich družstiev dostalo presne desatinu. "Od Námestia maratónu mieru po Námestie osloboditeľov sme narobili 10 rovnakých ´kôpok´. Jednotlivé tímy si ich žrebovali, aby nikto nemohol nikoho podozrievať, že dostal lepšie miesto," prezradil Ing. Cencúľ. "Na zhotovenie diela malo každé družstvo rovnaký čas - päť hodín. Ako pracovný nástroj mohli použiť čokoľvek. Lopaty, čakany i oheň."
Ako sme už v úvode naznačili, súťažné tímy boli z troch kontinetov. Favoriti prišli z Kanady i USA a nechýbali ani lanskí víťazi - Japonci. Európu zastupovala celá Škandinávia, niektoré pobaltské štáty a pozvanie prijalo aj Rusko a Česko. Každé družstvo tvorilo maximálne 7 členov, medzi nimi mohli byť aj ženy. "Súťažné tímy si mohli zvoliť vlastný motív, obvykle taký, ktorý vystihuje ich krajinu," pokračuje Ing. Cencúľ. "Američania v sebe nezapreli bojového ducha a zo snehu vysekali vernú kópiu Pentagonu. Japonci zas lokomotívu a dva vozne legendárneho vlaku Shinkansen. Švédi celkom verne zobrazili legendárnu skupinu ABBA, Rusi postavili mauzoléum Lenina a Česi sochu sv. Václava na koni."
Medzinárodná porota, zostavená z odborníkov na sochárstvo i architektúru napokon vyberala víťaza z dvoch prác. Do finále so zhodným počtom bodov sa totiž dostali Kanaďania s motívom Indiánov, sediacich na soboch, a Slováci s bratislavským hradom. Z duelu napokon vyšli víťazne Kanaďania, ktorí dostali flek pred Štátnym divadlom. Rozhodlo vraj to, že mali precízne vypracované tváre, kým našu stavbu tvorili "iba" múry. "Skutočný dôvod bol iný," prezradil nám Ing. Cencúľ. "Pre porotu vraj bolo nemysliteľné, aby vyhralo družstvo, ktoré sa na súťaži zúčastnilo prvý raz. Bol to už 25. ročník a niektoré krajiny, hoci súťažili už po desiatykrát, nevyhrali ani raz. Kanaďania pritom patria k stabilným súťažiacim a najvyšších ocenení získali už poltucet. Myslím si však, že ani 2.miesto v premiérovej účasti nie je pre nás na zahodenie..."
Ak ste doteraz v centre mesta neboli a chceli by ste snehové stavby vidieť, už je neskoro, lebo sa sneh roztopil. Najbližšie budete mať šancu o rok v Poľsku.
Róbert BEJDA
Autor: DiCaprio dostane druhú šancu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.