Korzár logo Korzár
Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Speváka Otta Weitera lákala myšlienka, dať sa na podnikanie ešte počas socializmu

Po každom z troch svojich rozvodov doslova nenávidel všetko ženskéPočas plesovej sezóny zavítajú zvyčajne na východ Slovenska mnohí umelci. Počas

Po každom z troch svojich rozvodov doslova nenávidel všetko ženské

Počas plesovej sezóny zavítajú zvyčajne na východ Slovenska mnohí umelci. Počas uplynulého víkendu práve spievanie na plese priviedlo do Košíc speváka Otta Weitera, kedy do tanca v Dome umenia zaspieval hosťom na plese Cestných stavieb. Pred tým, než sa dámy a páni začali hrnúť do Domu umenia, našiel si čas na rozhovor.

Okrem toho, že ho verejnosť pozná ako speváka, mnohým možno neušiel fakt, že sa O. Weiter pustil aj do podnikania. V Kuchyni na Záhorí si otvoril penzión Otto Club. Na podnikanie v tejto oblasti ho tak trochu zlákalo i to, že je vyučený kuchár-čašník. "Ešte pred revolúciou som si vravel, že by to bolo skvelé, keby som mal malý penzión či hotelík, ktorý by bol len pre pár hostí. Ja by som aj varil, aj by som ľudí bavil... Lenže v tom čase sa podnikať nedalo. Keď sa po roku 1989 otvorili možnosti, hneď som začal uvažovať nad tým, čo by sa dalo v tomto smere urobiť."

Odkúpil teda polorozpadnutý objekt a pustil sa do plnenia svojho sna. "Nakoniec je z toho veľký penzión... Často som si potom povedal - bolo mi toto treba? A to najmä preto, že som kvôli tomu, koľko som mal povinností, prišiel o svoj osobný život. Veď kedysi som stále zabával kamarátov, ktorí si vždy povedali - berme so sebou Otta, bude sranda až do rána. Ja som však úplne prišiel o svoj život a tak som si niekedy vravel - penziónu sa zbavím, veď mne stačí aj stan a budem žiť ako predtým. Ale potom som si vždy povedal - a čo po tebe ostane? Tých pár pesničiek? Veď to je nič... Chcem niečo odovzdať mojim deťom, aby mali do života ľahší štart, ako som mal ja."

O. Weiter mal štart do kariéry speváka ťažší o to viac, že sa narodil a vyrastal na Morave. No naplno sa v branži rozbehol na Slovensku, keď ho dirigent Juraj Velčovský pozval do svojej kapely. "Nedá sa povedať, že by som začínal v cudzom prostredí, lebo hudobník je v podstate doma široko-ďaleko. Speváci, herci, muzikanti - všetci sú veľmi popreplietaní. Nemal som teda pocit, že som kamsi odchádzal preč. Keď to už s Karlom Duchoňom bolo veľmi zlé, tak ma Juraj zobral do rozbehnutého projektu. Nerozmýšľal som nad tým, že odchádzam preč. Vnímal som len to, že budem robiť robotu, ktorá ma baví. Máloktorý človek si to môže povedať..."

Aj keď sa O. Weiter neobával zmien, rozhodne to nemal ľahké. "Nedá sa povedať, že by mi niekto nejako pomohol, že by prišiel a povedal komusi - tento je šikovný, natoč s ním čosi... Česť výnimkam ako bol Ivan Krajíček, od ktorého som sa veľa naučil. V čase socializmu bola medzi spevákmi veľmi veľká rivalita. Videl som, ako si navzájom podrážajú nohy. Nerád o tom hovorím, no určite to pozná každý umelec a vie, ako to v tejto branži chodí. Nikdy však nebudem iných prehovárať, popíjať, plácať tých ´dôležitých´ ľudí po ramenách a chváliť ich, aby mi dohodili nejakú robotu. Takých ´vlezdoprele´ je tu viac než dosť. Čím menej vedia na javisku, tým viac sa snažia v zákulisí..."

Aj keď sa nenájde v muzikantskej branži nikto, kto by bol O. Weitera v časoch, kedy to potreboval, vzal pod ochranné krídla, dnes je takým ochrancom on pre členov svojej kapely. "Mnohých som učil techniku spevu, správne dýchanie a pohyb po javisku... Mám okolo seba kapelu - teraz je to už asi tretia skupina ľudí - ktorým sa snažím urobiť dobré meno. Pretože muzikantov okolo seba potrebujem, nikdy totiž nespievam na playback. Občas sa stáva, že pri televíznych programoch je to technicky nemožné, ale ak sa to čo i len trochu dá, tak spievam naživo. Je kopa takých umelcov, ktorí prídu, robia okolo seba veľké haló, chcú mať v šatni ovocie, tamto a hento. Pritom na javisku len urobia pantomímu, na playback si odkrútia zo tri pesničky a s veľkou slávou odchádzajú... Ja to vravím takto - som spevák, tak spievam. Keby som bol pekár, pečiem rohlíky. Lenže - keby som tie rohlíky piekol na playback, asi by sme sa nenajedli, však?"

Dva týždne s Werichom

Z rôznych pseudoumelcov či rýchlokvasených hviezdičiek, ktorých sa na poli slovenského showbiznisu pohybuje viac než dosť a ktoré rýchlo zasvietia, no rovnako rýchlo upadnú do zabudnutia, si už nič nerobí. "Mal som to šťastie, že som strávil dva týždne na chate s Janom Werichom. Za tých 14 dní som sa dozvedel viac, než ma dovtedy naučil život. Preto sa už nad takýmito ´umelcami´ nerozčuľujem. Áno - priznávam, že spočiatku ma to veľmi štvalo a bol som nahnevaný, keď som videl, ako si ľudia navzájom podkopávajú nohy. Medzi spevákmi je veľa takých, ktorí ešte za komunizmu potopili či znemožnili veľa ľudí okolo seba a dnes tvrdia, že sa vždy snažili ostatným len pomáhať. Boli časy, kedy by ma to veľmi zlostilo, ale naučil som sa nad tým už iba zasmiať. Existuje jedna veta, ktorú J. Werich povedal a často sa cituje - ´Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má bejt to, co je, a nemá bejt to, co není, jak to v mnoha případech je.´ A túto vetu mi povedal osobne... Mnohých vecí, ktoré som sa od neho naučil, sa snažím pridržiavať. Mám predsa zdravé ruky. Čo robím, robím poctivo a keď sa to niekomu nepáči, tak nech sa páči - jeho vec."

Aj keď sa naučil nerobiť si zbytočné vrásky z vecí, ktoré aj tak nemôže zmeniť, stále existujú veci, ktoré ho vedia poriadne nahnevať. "Ľudská hlúposť a závisť! Ja mám pocit, že dnes si ľudia závidia aj špinavé ponožky. Naučil som sa nevnímať, keď vidím, že je niekto slizký had a šplhá kamsi hore, aj keď spevácky rozsah má ledva na jednu oktávu. Iné to je v osobnom živote. Tam si neviem povedať, že to mám - ako sa vraví - na saláme. Som veľmi rodinne založený a bytostne potrebujem domov, miesto, kam by som sa vracal. V tejto sfére si teda všetko pripúšťam k telu, nenaučil som sa urobiť si okolo seba ochrannú bublinu. V týchto veciach som veľmi citlivý, zrejme som to podedil po rodičoch. Ubližuje mi, keď vidím, ako sa k sebe ľudia dokážu škaredo správať."

V tejto sfére to O. Weiterovi doposiaľ nevychádzalo. Rozpadli sa mu už tri manželstvá... "Boli obdobia, kedy som úplne stratil dôveru voči ženám. Po rozvodoch som doslova nenávidel všetko ženské. Ale život ide ďalej a ja sa priznám, že čo sa týka vzťahov, ostal som stále idealista a možno i nenapraviteľný hlupák. Stále som však presvedčený o tom, že nájdem tú pravú a budem mať rodinu..." Až sa mu to podarí, je ochotný prevrátiť svoj život doslova hore nohami. "Mám za sebou rok, kedy som veľmi veľa pracoval. Okrem toho, že som mal takmer každý deň koncerty či iné vystúpenia, som veľa času a energie vkladal i do penziónu. Dá sa povedať, že som v jednom kole a nemám čas na nič iné. Lenže povedal som si, že takto to ďalej nejde. Jednoducho to týmto tempom nemôže pokračovať. Chcem mať rodinu a dieťa a potom by som bol ochotný hoc i odísť na materskú. Hehe. Potom si doslova vezmem kalendár, kde mám zaznamenané koncerty a všetky termíny a budem triediť a vyškrtávať, aby som mal čas na ´normálny´ život. Som pripravený otočiť svoj život o 180 stupňov. Veľmi sa na to teším, chcem sa venovať len a len rodine."

Život ho vyfackal

Keďže má za sebou tri rozpadnuté manželstvá, je oveľa opatrnejší a rozhodne sa nedá povedať, že by sa do ďalšieho vzťahu bezhlavo vrhal... "Už mám dosť skúseností a dostal som od života dosť veľa faciek. Už by som mal byť natoľko vyfackaný, že hádam viem rozoznať, čo je hra a zábava a čo má hlbšiu hodnotu. Dnes poznávam, že je to tak, no už to pre mňa nie je jednoduché. Na začiatku vzťahu je človek idealista, potom sa to zväčša zvrtne... Dúfam, že som schopný na partnerke rozpoznať, či to myslí hlbšie, alebo nie..."

Pevne verí, že práve takúto partnerku má teraz po svojom boku. "Dúfam, že to tak je, no na druhej strane sa bojím. Lebo človek sa začne vždy obávať, či mu život neuštedrí ďalšiu facku. Mám strach aj sám zo seba, lebo už nie som rojko, ktorý bez ostychu vykríkne - ľúbim ťa! V predchádzajúcich dvoch manželstvách som urobil veľkú chybu - povedal som si - čo budeš na staré kolená vymýšľať? Vravel som si - veď je to fajn kočka, budeš s ňou mať rodinu a bude nám dobre. Lenže to bola chyba. Napriek tomu som ostal idealista a verím, že to pôjde. Ideálne by bolo, keby som mal stopercentnú istotu, no tú nemá nikto. Stále rozmýšľam, či nepríde ďalšia facka. Keby som bol v tomto aktuálnom vzťahu pred rokmi, bez skúseností, ktoré mám, tak by sme už dávno boli svoji. Lenže teraz som už oveľa opatrnejší."

Facku od života, po ktorej ho najviac a najdlhšie bolelo líce, vraj dostal po prvom rozvode. "Rozviedli sme sa z hlúposti. Vôbec sme to nemuseli robiť a dodnes to ľutujem. Ostali sme priatelia, stále som presvedčený o tom, že moja prvá manželka je úžasná žena a nedám na ňu dopustiť. Lenže stalo sa a dnes už pomaly nevieme, prečo sme sa rozišli. V podstate som sa ja snažil presvedčiť ju, že dokážem žiť bez nej a ona sa snažila dokázať mi, že ma k svojmu životu vôbec nepotrebuje. Ako úplní hlupáci sme sa teda rozviedli. Škoda, že nám vtedy niekto neporadil a nepovedal, aby sme neblbli. Boli by sme spolu a spokojní až dodnes. Aj sme sa snažili po desiatich rokoch dať znovu dohromady, ale naše životné cesty sa natoľko rozišli, že sa to už jednoducho nedalo."

Z prvého manželstva má O. Weiter dcéru. "Vychádzame spolu dobre, rovnako ako s jej mamou. Nedá sa povedať, že by sme ostali takými priateľmi, ktorí sa často vídavajú a denne si volajú. Ale občas sa vidíme a sem-tam si zatelefonujeme. Hrozné je, keď si uvedomím, že obaja sme 10 rokov po rozvode boli sami. V podstate sme čakali, či ten druhý spraví prvý krok." Ani jeden tak však neurobil. "No a ja som bol po tých rokoch v zlom psychickom stave, veľmi som túžil po rodine. Chýbalo mi zázemie, no urobil som obrovskú hlúposť, keď som sa po krátkej známosti rýchlo znovu oženil..."

Aj s druhou manželku má O. Weiter dcéru. "Nedá sa povedať, že by sa moje dcéry na mňa podali, čo sa týka speváckého talentu. Mladšia Nikol je po mne temperamentná, rada a dobre tancuje, ale spev jej veľmi nejde. Staršia Andrea síce trochu talentu podedila a spievanie jej ide, ale rozhodne sa neuberá smerom do muzikantskej branže. Spev je pre ňu iba koníčkom," dodal na záver.

Dátum narodenia: tajný

Miesto narodenia: Brno

Znamenie: Rak

Rodinný stav: rozvedený

Relax: šport

Diskografia:

´05

Pesničky z kasína

Ty si tá pravá

Mega 96

Pre teba

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 3. Vytvor si svoju budúcnosť podľa vlastných predstáv!
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. O prideľovanie štátnych grantov sa môže starať softvér
 8. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 9. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 1. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 2. Nadácia Orange s neziskovakmi pomôže na Vianoce ľuďom v núdzi
 3. Budúcnosť je v komplexnej ponuke financovania a v digitalizácii.
 4. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu?
 5. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 6. Darujte predplatné SME.sk a vyhrajte
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Nadácia Orange podporí digitálne zručnosti učiteľov a žiakov
 10. Changes to the System of Remedies, Procurement Law Amendment
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 19 190
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 855
 3. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 763
 4. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 829
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 301
 6. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 4 078
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 581
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 165
 9. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 090
 10. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 2 828

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Marián Robovi „Ak budem mať pokoj, ty budeš premiérom“
 2. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 3. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 4. Marián Lukáč: Blog o slobode
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 6. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 7. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 8. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 287
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 406
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 948
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 913
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 716
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 420
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 763
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 744
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sex na zastávke je skôr raritou, v aute ide o bežnú záležitosť.

Auto ďalších milencov skončilo v rieke.


a 1 ďalší 6 h
Barca pristúpila k čisteniu jazierka v historickom parku po 15 rokoch. Na dne sa za ten čas stihli objaviť pneumatiky i odpadkové koše.

Vodnú plochu v Barci začali čistiť.


6 h
Obvinená žena a muž sa postavili pred sudcu.

Uložil im však viaceré povinnosti. Uložil im však viaceré povinnosti a zákazy.


6 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Vlasta Žampová: Marián Robovi „Ak budem mať pokoj, ty budeš premiérom“
 2. Miroslav Galovič: Na Igora mi nesiahajte! (Dnes bez servítky).
 3. Martin Greguš: Ako súvisí miera zaočkovanosti s úmrtiami na COVID....nemci v tom už majú jasno...
 4. Marián Lukáč: Blog o slobode
 5. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #27 - očkovanie proti chrípke Influvac Tetra
 6. Štefan Vidlár: Sabotéri pandémije
 7. Pavol Horňák: Keď sa vonku zjesení #3 - O ambicióznom liste
 8. Ján Šeďo: Preventívna prehliadka u lekára skončila kolonoskopiou - moje skúsenosti.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 17 287
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 406
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 948
 4. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 4 913
 5. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 716
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 420
 7. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 763
 8. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 3 744
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu