Korzár logo Korzár

Pentagon - najväčší päťuholník na svete

Začnem netypicky viete čo je to metonymia? Nie, nemá to vôbec nijakú súvislosť so stavebníctvom či architektúrou, pretože ide o odobrený

lingvistický výraz. Metonymia je, povedané jednoducho, prenášanie významu na základe vnútornej súvislosti. Ak teda napríklad poviem, že Kremeľ dnes o čomsi rozhodol, tak tým, samozrejme, vôbec nemyslím, že o niečom rozhodol samotný palác, nazývaný Kremeľ, ale ten, koho sídlom je. A je snáď len málo ľudí na svete, ktorí nevedia, že ak sa povie "Pentagon sa rozhodol vyslať ďalších vojakov do...", nemyslí sa tým, že rozhodnutie urobil nejaký "päťuholník", ale Ministerstvo obrany USA, ktoré v Pentagone sídli. Výraz Pentagon sa teda v metonymickom zmysle používa na označenie amerického ministerstva obrany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Päťuholník bol najefektívnejší

Slovo pentagon znamená, ako som už naznačil, päťuholník. Budova Pentagonu bola navrhnutá na základe žiadosti brigádneho generála Brehona Sommervella, ktorý ako šéf stavebného oddelenia americkej armády potreboval vyriešiť kritický nedostatok priestorov pre pracovníkov vtedajšieho Ministerstva vojny (na Ministerstvo obrany bolo premenované až v septembri 1947). Hlavnými architektami projektu novej budovy sa stali G. E. Bergstrom a D. J. Witmer. Tí po mnohých debatách priamo na mieste budúceho staveniska navrhli budovu päťuholníkového tvaru Pentagon. Päťuholníkový tvar viedol k najefektívnejšiemu využitiu priestoru, ktorý bol k dispozícii. Číslica päť sa pri Pentagone objavuje viac ráz. Celý komplex Pentagonu je tvorený piatimi akoby do seba postupne ukladanými päťuholníkovými budovami, prepojenými lúčovitými chodbami. Pentagon má päť nadzemných podlaží a vnútorný dvor má plochu päť akrov (20 000 m2).

SkryťVypnúť reklamu

Blesková stavba

Predbežný návrh budovy a základné výkresy boli zhotovené v rekordnej dobe 34 dní. Projekčná kancelária sa rýchlo rozrástla na 327 architektov a inžinierov, ktorí každý týždeň produkovali 12 000 až 30 000 výkresov. S vlastnými výkopovými prácami sa začalo 11. septembra 1941, pričom v čase njaväčšieho "fofrovania" pracovalo na stavbe v troch zmenách až 15 000 pracovníkov. Výstavba pokračovala tak rýchlo, že stavební inžinieri často dodávali nové výkresy takpovdiac na poslednú chvíľu. Napríklad o pridaní ďalšieho, piateho poschodia sa rozhodlo až po začatí prác na stavbe strechy nad štvrtým poschodím.

Oceľ úzkym profilom

Pri výstavbe Pentagonu sa z blízkej rieky Potomac vyťažilo 617 000 ton piesku, z ktorého sa zhotovilo 332 000 m3 betónu. Pri výstavbe sa použilo len veľmi málo ocele, ktorá bola v USA vo vojnových dobách "úzkym profilom" a prednostne sa používala na stavbu vojenských lodí a iných zbraní. Hlavný dohľad nad stavbou mal generál Leslie Groves, neskorší šéf supertajného projektu Manhattan (išlo o projekt zhotovenia prvej atómovej bomby). Po dokončení niektorej časti Pentagonu sa do nej hneď sťahovali pracovníci ministerstva vojny (prví sa nasťahovali 29. apríla 1942). Aj dnes znie neuveriteľne, že výstavba Pentagonu bola ukončená 15. januára 1943 teda približne 16 mesiacov po jej začatí.

SkryťVypnúť reklamu

Trikrát väčší ako Empire State Building

Náklady na výstavbu boli 49,6 milióna dolárov, náklady na vykúpenie pozemkov boli 2,245 mil. dolárov. Kvôli dobrému príjazdu k budove bolo vybudovaných 48 km nových ciest a 21 nadjazdov a mostov.Pentagon zaberá plochu 117 000 m2 a má objem 2 milióny kubických metrov. Ide ešte aj dnes o jednu z najväčších inštitucionálnych budov na svete. Celková podlažná plocha všetkých priestorov je 620 000 m2, čo je tri razy viac, ako je celková podlažná plocha známeho mrakodrapu Empire State Building v New Yorku. Plocha všetkých kancelárií, skladovacích a podobných priestorov je okolo 344 000 m2. Dĺžka každej z piatich vonkajších stien je 280,72 metra, výška budovy je 23,56 m. Budova má 7 754 okien. Celková dĺžka všetkých chodieb v Pentagone je 28,16 km. O efektívnosti päťuholníkovitého usporiadania budovy najlepšie svedčí to, že z ľubovoľného miesta budovy na akékoľvek iné miesto budovy netrvá cesta bežnou chôdzou dlhšie ako sedem minút.

Malé mesto

Pentagon je čosi ako malé mestečko, v ktorom pracuje okolo 23 000 ľudí, vojakov i civilov. V budove sídli nielen Ministerstvo obrany USA, ale aj samostatné ministerstvá pozemných síl, vojenského letectva a vojenského námorníctva ako aj ďalších vojenských inštitúcií. Pracovníci Pentagonu majú k dispozícií parkoviská s rozlohou 270 000 m2, na ktorých je dokopy 8 770 parkovacích miest. V Pentagone je 131 schodísk, 19 eskalátorov (pohyblivých schodísk), 13 výťahov a 672 skriniek s hasičskými hadicami. V budove je položených 160 000 km telefónnych káblov, pričom zamestnanci Pentagonu vykonajú denne vyše 200 000 telefonických hovorov. Poštový úrad ministerstva obrany spracuje mesačne okolo 1 200 000 poštových zásielok. Istou kuriozitou je, že pošta vyžaduje, aby zásielky adresované do Pentagonu mali ako miesto doručenia uvedené Washington, D.C., hoci budova nestojí na území amerického hlavného mesta, ale už na území štátu Virginia. Odhaduje sa, že z Pentagonu sa denne vyšle približne jeden milión (!) e-mailových správ. Od roku 1998 prebieha rozsiahla rekonštrukcia a modernizácia Pentagonu, ktorá potrvá do roku 2010. Mimochodom, zamestnanci Pentagonu, ktorý možno považovať za najväčší päťuholník na svete, nazývajú svoje pracovisko jednoducho "budova".

***************

Nezdravia a chodia bez čiapok

Ako už spomíname v texte, vnútorný dvor (tzv. plaza) Pentagonu má plochu päť akrov, čiže 20 000 m2. V strede tohto priestoru je snack bar, nazývaný Ground Zero Café. Tento názov je spomienkou na obdobie studenej vojny, keď bol stred Pentagonu považovaný za možný cieľ jadrového útoku. Miesto na zemi, situované priamo pod miestom výbuchu jadrovej nálože, sa v angličtine nazýva ground zero. Zaujímavosťou je aj to, že vnútorný dvor Pentagonu je najväčším otvoreným priestorom na svete, na ktorom platí pravidlo "žiadna pokrývka hlavy, žiadne zdravenie". To znamená, že uniformovaní príslušníci amerických vojenských síl nemusia na tomto dvore mať na hlave čiapky a nižšie hodnosti nemusia zdraviť vyššie hodnosti.

**************

Tragický 11. september

Najtragickejším dňom v celej doterajšej histórii Pentagonu bol 11. september 2001. V ten deň (zhodou okoloností to bolo presne 60 rokov po začatí výkopových prác na stavbe Pentagonu) narazilo do západného krídla Pentagonu unesené dopravné lietadlo Boeing B757 spoločnosti American Airlines. Pri tomto teroristickom útoku zahynulo všetkých 64 ľudí na palube lietadla a 125 pracovníkov Pentagonu. Lietadlo pri náraze prerazilo tri z piatich päťuholníkových sekcií budovy. Pretože časť budovy, do ktorej lietadlo narazilo, sa práve renovovala, veľa kancelárií bolo prázdnych inak by bol počet obetí ešte vyšší. Obetiam tohto teroristického útoku bude v blízkosti Pentagonu postavený unikátny pamätník.

Pentagon Rumsfeld office : Dnes už bývalý minister obrany USA Donald H. Rumsfeld v svojej pracovni v Pentagone.

Pentagon simulácia nárazu : Počítačová simulácia ukazuje situáciu tesne pred nárazom terorostami riadeného lietadla do steny Pentagonu (11. september 2001).

Pentagon video_security : Záber jednej z bezpečnostných kamier zachytil okamih nárazu lietadla do Pentagonu

Pentagon prestavba : Zničenú časť budovy bolo potrebné postaviť prakticky odznova.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 451
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 900
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 808
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 561
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 425
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 136
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 529
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 301
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 039
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  2. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  3. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  4. Peter Kuchár: Venuje sa narkomanom a prostitútkam. Konvertujú však aj celebrity...
  5. Zuzana Valachovičová: Plasty. Plasty? Plasty!
  6. Štefan Šturdzík: Kúpele Brusno
  7. Ján Chomík: Medzi vierou a pózou
  8. Martin Sukupčák: Požičiam Tatrabanke, a.s. 3 000€
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 529
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 301
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 039
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu