toho na ňu priveľa. Každý deň je v jednom kolotoči. Vždy od nej niekto niečo vyžaduje a ona poslušne všetko splní.
"Niekedy mám pocit, akoby som v práci robila za troch. K bežným pracovným povinnostiam mi šéf zvyčajne nadelí ešte niekoľko ďalších, potom je tu kolega, ktorý ma často prosí o pomoc, keď si nevie dať rady s jeho úlohami a ak kolegyňa nestíha ísť na poradu, doslova ma upýta, aby som tam zašla namiesto nej. A keďže si ich nechcem pohnevať, tak to všetko urobím," rozhorčuje sa Magda.
Po odchode z práce, kde neraz nadčasuje, sa to však v žiadnom prípade nekončí. Po príchode domov ju čaká ďalšia záplava požiadaviek. Okrem tradičných domácich povinností je tu plno nečakaných situácií. Deti nechcú večeru, ktorá je už navarená, ale túžia po krupičnej kaši, manžel ju požiada, aby mu vyžehlila košeľu, hoci má v skrini plno iných a do toho zavolá kamarátka, ktorá sa chce zastaviť na kávu. "A ja im to jednoducho neviem odmietnuť. Potom si síce vyčítam, že robím len to, čo chcú ostatní, ale keď ja nedokážem povedať nie," pripúšťa svoju pozíciu obetného baránka. Uvedomuje si, že kvôli splneniu všetkých požiadaviek nemá vôbec čas na seba samú, ale nevie sa odhodlať k tomu, aby s tým niečo urobila. "Viem, že by som mala obrazne povedané buchnúť po stole a povedať: ´Stačilo´! Ale ako?" priznáva Magda.
Ako povedať nie?
Kým niektorí ľudia nemajú s odmietaním žiadostí vôbec problém, pre mnohých je vysloviť to slovo NIE veľmi ťažké. Podľa psychológov to má rôzne dôvody. "Najčastejšie je to veľký pocit viny a strach z odvrhnutia. Už ako deťom nám vštepovali, že ostatní nás budú mať radi vtedy, ak budeme poslušní a užitoční. Ako dospelým nám to je však na príťaž. Nikde nie je napísané, že budete najobľúbenejším členom kolektívu len vtedy, keď budete ťahať za všetkých ako kôň," vysvetľuje psychologička.
Madga však nie je jediná s týmto problémom. Žien ako ona je veľmi veľa. V snahe zvládnuť všetky svoje úlohy na sto percent sa často stávajú doslova otrokom doma i v práci. Preberajú na seba aj tie povinnosti, ktoré by vôbec nemuseli. Aj vy ste sa v Magdinom rozprávaní našli? Tak sa konečne rozhodnite pre radikálny rez, osvojte si asertívne správanie a naučte sa povedať nie!
Čo je asertivita?
Asertivita je síce pojem, o ktorom sa veľa hovorí, ale nie každý si ho vysvetľuje správne. Podľa slovníka asertivita pochádza z latinského slova "asercio" resp. od anglického slova "to assert", čo znamená "tvrdiť, požadovať". Je to komunikačná zručnosť, zdôrazňujúca aspekt sebadôvery a sebapresadenia. Toto slovo však niektorí mylne považujú za synonymum agresivity, hoci jeho skutočný význam je pozitívny. Asertivita vlastne predstavuje zlatú strednú cestu medzi plachým (pasívnym) a útočným (agresívnym) prístupom.
Ak si osvojíte asertívnu komunikáciu, stanete sa psychicky odolnejšími a vyrovnanejšími. Budete vedieť vyjadriť názor pokojne, bez zbytočného zvyšovania hlasu, budete menej vzťahovační, nenecháte sa zastrašiť a budete rozhodne odolnejší voči manipulácii ako doteraz. Dokážete presadzovať svoje práva, ale nie na úkor ostatných.
******************
Začnite trénovať
Teória a výkladové slovníky sú síce fajn, ale ako tieto vedomosti pretransformovať do bežného života? Jednoducho. Zvoľte si priority a nepodstatné záležitosti postupne vyraďujte. A hlavne začnite ihneď. Tu je zopár situácií:
- Kolegyňa opäť raz nestíha, preto na vás vrhne "psí pohľad" a prosbičku: "Nenájdeš mi tie podklady?" Pokojne a milo jej odpovedzte: "Prepáč, ale mám príliš veľa vlastnej práce, teraz ti nemôžem pomôcť."
- Šéf vám pridelil toľko úloh, až sa obávate, že budete v práci aj spávať. Namiesto trápneho vymýšľania výhovoriek á la žiačik mu pokojne a s patričnou úctou oznámte: "Pri momentálnej vyťaženosti nebudem môcť túto úlohu splniť na sto percent."
- Priatelia vás lákajú na párty, ale vy ste príliš unavená a vôbec sa vám nechce. Kedysi by ste sa premohli a predsa by ste šli, hoci za cenu, že by ste tam od únavy vyzivovali. Ak nemáte ani najmenšiu chuť sa zabávať, povedzte to svojim priateľom. Tí skutoční to pochopia a nebudú vás obviňovať z "trhania partie".
- Vaše milé ratolesti opäť urobili v detskej izbe poriadny neporiadok, ale upratovať nemienia. Znovu by to bolo len na vás. Striktne deťom oznámte, že aj ony majú určité povinnosti a patrí k nim aj upratovanie toho, čo samé spôsobili.
**********
Zopár dobrých rád
- Nebojte sa povedať svoj názor. Neukameňujú vás za to. Maximálne sa vám stane, že s vami nebudú súhlasiť.
- Ak je možnosť, pripravte si vopred, čo chcete povedať.
- V reštaurácii si čašník automaticky nechal "tringelt"? Vypýtajte si od neho drobné späť.
- Naložila vám predavačka zhnité ovocie? Vráťte jej ho a žiadajte iné.
Pýtajte si vysvetlenie. Ak napríklad v práci od vás niekto žiada niečo navyše, pokojne sa ho spýtajte, prečo sa obracia práve na vás.
***************
Ak sa sama neviete odhodlať, skúste sa prihlásiť do jedného z mnohých kurzov asertivity. Rôznymi cvičeniami vám pomôžu osvojiť si asertívne správanie a naučia vás aj
Asertívne práva
- právo sám posudzovať svoje vlastné správanie, myšlienky a pocity a byť si za ne a ich dôsledky sám zodpovedný
- právo neponúkať žiadne výhovorky, vysvetlenia, ani ospravedlnenia svojho správania
- právo posúdiť mieru zodpovednosti za riešenie problémov iných ľudí
- právo zmeniť svoj názor
- právo robiť chyby a byť za ne zodpovedný
- právo povedať: "JA NEVIEM!"
- právo byť nezávislý na dobrej vôli iných ľudí
- právo robiť nelogické rozhodnutia
- právo povedať: "Ja ti nerozumiem!"
- právo povedať: "Je mi to jedno!"
- právo sám rozhodnúť, či konať asertívne
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.