športy treba byť pripravený. Kým si pripneme lyže, potrebujeme si rozohriať kĺby a svaly. Totiž práve naše kĺby sú v zimných mesiacoch sťa zamrznuté.
Prechod z tepla do chladu dá organizmu zabrať a raz darmo - nikto nemladne. Kĺby si namáhame celý život, tak je len prirodzené, že sa časom opotrebujú. Paradoxne však práve pohyb naše kĺby udržuje v kondícií. Naopak, nedostatočný pohyb má za následok stuhnutie a slabosť väzív, ktoré spevňujú a chránia kĺby.
Takže, hor sa na hory, ale aby pôžitok z rýchlej jazdy bol skutočne skvelý, dbajme na niekoľko zásad.
1. Pred lyžovaním sa rozcvičme a zahrejme si tak svaly a kĺby. Keď sme "studení" tak naše kĺby nie sú také pružné a skôr nám hrozí pád a nepríjemné zlomeniny. Cvikov na rozcvičenie je veľa. Buď si telo pretiahneme strečingom alebo urobíme zopár drepov, či výpadov.
2. Dobre sa oblečme. To je skutočne dôležité. Investujme do kvalitného termoplátna a nepremokavého a vetruodolného oblečenia. Ak budeme v teple a suchu, naše kĺby budú oveľa menej namáhané.
3. Pri návrate z lyžovačky sa nezabudnime hneď prezliecť. Zhoďme zo seba odev a oblečme sa do niečoho pohodlného a suchého.
4. Po športe relaxujme a doprajme si masáž. Oddych je veľmi dôležitý. Po hodinách, keď naše kĺby pracovali naplno, si zaslúžia relax.
Pre zdravé fungovanie našich kĺbov je potrebné upraviť aj jedálniček. Celkom vylúčiť z jedálneho lístka by sa mali mastné jedlá a nápoje s veľkým obsahom konzervačných prísad. Pre zdravé kĺby sú potrebné predovšetkým vitamín D a potraviny s vysokým obsahom kalcia, ako sú syry, mlieko, ovocie a zelenina.
Pri obyčajnom stuhnutí kĺbov nám pomôžu aj rôzne zábaly.
Ak však vaše kĺby sú už také "dochrámané", že sa skutočne neviete ani hýbať a žiadne zábaly a masti nepomáhajú, problém je už vážnejší. Môže ísť o reumu alebo osteoartrózu, ktorá patrí medzi najčastejšie kĺbové ochorenie. Na svete postihuje približne 12 percent populácie po 45. roku života.
Ak vám pri pohybe praská a puká v kĺboch, zrejme máte artrózu, ktorej sa už nezbavíte. Ide o chronické ochorenie jedného alebo viacerých kĺbov - kolien, šije, bedrových kĺbov, bedrovej chrbtice, malých kĺbov rúk, pri ktorom dochádza k opotrebovaniu kĺbovej chrupavky. Vtedy vám už nezostáva nič iné, len vyhľadať lekára.
Tip
Náplasť z brezy
Hrsť sušeného brezového lístia povaríme 10 minút v 3/4 litri vody. Necháme vychladnúť, lístie mierne vytlačíme a priložíme na boľavé miesto. Zakryjeme plátnom a teplým uterákom a necháme pôsobiť 20 30 minút. Okrem rôznych babských receptov dostať v lekárňach množstvo rôznych gelov a mastí, ktoré pomáhajú pri bolesti kĺbov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.