už komorský gróf Ján Thurzo v roku 1499 za vlády Vladislava II. (1490-1516)," dozvedeli sme sa od Zuzany Dančevskej z Východoslovenského múzea (VSM).
Snaha raziť ťažšie strieborné mince, ktoré by doplnili alebo nahradili mince zlaté, sa v Európe objavila koncom 15. storočia. "Vyvolala ju zvýšená potreba mincí vyšších nominálnych hodnôt a súčasný nedostatok zlata."
Od roku 1499 sa datuje počiatok razby veľkých strieborných mincí - guldinerov aj v Kremnici. "Iniciátorom ich razby bol už spomínaný komorský gróf Ján Thurzo, jeden z prvých veľkých priemyselných podnikateľov svetového mena z územia Slovenska." Ten v rokoch 1498-1508 získal od kráľa do prenájmu kremnickú banskú a mincovú komoru a kremnickú mincovňu.
"Kremnické strieborné guldinery sú dnes známe v šiestich ročníkoch." Sú to vôbec prvé mince v uhorskom mincovníctve, na ktorých sa objavuje letopočet. "Aj v zbierkach VSM sa nachádzajú dve takéto mince, a to z roku 1506, momentálne vystavené v expozícii Peniaze v našich dejinách."
Aj keď guldinery patria k najkrajším minciam svojej doby a majú mimoriadne postavenie v dejinách mincovníctva, neboli deklarované ako súčasť mincovej sústavy. Mali skôr charakter príležitostných razieb.
Vzácne guldinery z prelomu 15. a 16. storočia boli predzvesťou a začiatkom obdobia toliarovej meny. "Rozsiahlejšiu razbu toliarových mincí ovplyvnilo až objavenie bohatých nálezísk striebra v Nemecku a v Čechách. Toliarová mena v Uhorsku trvala až do zavedenia meny korunovej v roku 1892," dodáva Z. Dančevská.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.