jej využívanie, konkrétne počítačová technika. Preto by sme mali niečo urobiť, ako nebyť skrčencom alebo netrpieť "myšacou chorobou".
Opatrnosť od útleho veku
Keď ešte v bývalom Českolovensku nechyrovali o počítačoch, písala som reportáž o študentoch jednej košickej priemyselnej školy a o ich predstavách o roku dvetisíc. Predstavovali si ho tak, že ľudia budú čím menej používať nohy, prepravovať sa "bežiacimi" chodníkmi, eskalátormi, vznášadlami, až sa im z toho skrátia nohy. A keď ich budú chcieť doma používať, budú ich bolieť, lebo ich trup bude neúmerne veľký. Teraz, keď žiaci a študenti v škole aj doma sedia pri počítačoch, nehrozí im skrátenie nôh, ale neduhy práve z počítačov. A nielen im v neskoršom veku, ale aj tým, ktorí denne intenzívne a dlho pri nich pracujú. Budú mať pravdepodobne dva až štyrikrát častejšie zdravotné problémy v porovnaní s ostatnými, ktorí pred nimi trávia iba časť pracovného času. Tak upozorňovali v krajinách, kde sa využívala počítačová technika dávnejšie. Ukazuje sa, že nepriaznivé predpovede sú čiastočne pravdivé a aby sa im predišlo, treba dodržiavať určité pravidlá a to od útleho veku.
Trpí krčná chrbtica
Dlhým sedením trpí krčná chrbtica, ruky, nohy a panva. Odborníci odporúčajú udržiavať hlavu v takej pozícii, aby sa s ramenami nepredkláňala dopredu, ani nezdvíhala, lebo zaťaží chrbticu aj svalstvo šije. Problémom z dlhého sedenia sa dá predísť na dobrej, kvalitnej stoličke, ktorá umožňuje sedieť dynamicky. To znamená nie v trvalej polohe, ale v takej, ktorá núti k stálemu miernemu pohupovaniu sa dopredu aj dozadu. Dôležité aj u detí je správna stolička. Niektoré pracoviská sú vybavené stoličkami, ktoré sa pohupujú vo vertikálnej ose.
"Myšacia" choroba
Preťažené býva aj svalstvo horných končatín. Voľakedy, keď pisári denno-denne písali husacími brkami trpeli krutými bolesťami v prstoch a zápästí, čo označovali lekári diagnózou "kŕč pisárov". Dnešní niektorí odborníci tvrdia, že existuje tzv. "myšacia" choroba. Sú to bolesti až kŕče v horných končatinách, ktoré vyvoláva sústavné, skrátené a polozohnuté postavenie rúk a manipulácia s myšou.
Pokrčením nôh v bedrových a kolenných kĺboch sa mení poloha panvy, ktorá tak smeruje neprirodzene dozadu. Poloha skrčenca spôsobuje skrátenie napätia udržiavajúceho svalstva a tak vznikajú kŕče napr. v lýtkach. Kto má predpoklady k vzniku artrózy, môže si tak "vysedieť" bolesti v bedrách. Preto by si mali dospelí dlho sediaci nielen pri počítači počas pracovnej doby naprogramovať aj prestávky na pretiahnutie svojej telesnej schránky.
Nechceme strašiť, iba upozorniť na nepríjemné stránky, aj na to, aby rodičia najmä detí s nesprávnym držaním tela, skoliózou, atď. dbali o prevenciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.