Český hudobník Jaromír Nohavica udal komunistickej Štátnej bezpečnosti ľudí, ktorí mu v roku 1989 priniesli na podpis petíciu za prepustenie Václava
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Havla. Napísali to Lidové noviny s odvolaním sa na novo objavené archívne dokumenty. Podľa nich Nohavica petíciu najprv podpísal a potom to ohlásil.
LN ďalej píšu, že vo februári 1989 sa Nohavica zdôveril svojmu riadiacemu dôstojníkovi kapitánovi Liberdovi, že ho počas koncertu v Prahe kontaktoval hudobný publicista Vladimír Hanzel a jeho priateľka Jarmila Poláková. "Menovaná prítomných informovala o prebiehajúcej podpisovej akcii kultúrnych pracovníkov za prepustenie Václava Havla," zapísal podľa LN Liberda do správy po stretnutí s Nohavicom, ktorý mal ako tajný spolupracovník krycie meno Mirek.
Na tú istú schôdzku priniesol Nohavica aj list s vyhlásením ankety o knihu roka Rádia Slobodná Európa, ktorý dostal poštou a ktorý obsahoval informácie o knižných tituloch vydávaných československým exilom.
V archíve sa podľa LN našli aj záznamy takzvaných Zvláštnych finančných prostriedkov, kam si ŠtB zapisovala náklady na pohostenie agentov. Z nich vyplýva, koľko schôdzok spevák so svojím riadiacim dôstojníkom, ktorý platil, absolvoval. V lete 1987 a 1988 ich bolo minimálne pätnásť, dokazuje list.
Nohavica ponuku Lidových novín na rozhovor odmietol a k záležitosti sa nechcel vyjadrovať. Dodal však, že tento rok prehľadá svoj osobný archív a pokúsi sa udalosti 80. rokov popísať. LN pripomenuli, že zatiaľ bol známy len zápis z leta 1989, keď Nohavica rozprával ŠtB o svojej ceste do Viedne, kde sa stretol s emigrantom Karlom Krylom. Teraz vychádzajú na povrch svedectvá o udaní osôb žijúcich v bývalom Československu.
Dve nové správy ŠtB sa našli v archíve ministerstva vnútra v Kaniciach pri Brne, v neprebádanom zväzku dokumentov z karvinskej expozitúry, informujú LN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.