vyhlásení sa neuvádza, kedy ani kde tieto osoby odsúdili. Nekonkretizuje sa v ňom ani spôsob popravy. Civilistov odsúdených na smrť v Iraku zvyknú popravovať obesením.
Odsúdených popravili za vraždy, únosy a znásilnenia spáchané v provinciách Karbalá, Basra, Wasit a Diwáníja - všetko južne od Bagdadu, ako aj v Kirkúku na severe krajiny. Jedným z popravených je muž menom Zanún Júnis Sálim, ktorý je podľa oficiálneho vládneho vyhlásenia zodpovedný za smrť stoviek ľudí. Medzi ďalšími figuruje okrem iných aj Ahmad Hámid Hassan - človek, ktorý má na svedomí bombový útok na jednu z mešít južne od Bagdadu, kde prišlo o život 65 ľudí a mnoho ďalších utrpelo zranenia.
"Nastolenie zákona je niečo, v čom nikdy neustúpime. Nevinní ľudia v našich drahých provinciách budú svedkami toho, ako mäsiarski princovia padajú s božou pomocou jeden za druhým," uvádza sa vo vyhlásení. Na základe použitých formulácií sa dá konštatovať, že vo všetkých 14 prípadoch išlo zrejme o sunnitských povstalcov alebo členov irackej vetvy al-Káidy, najobávanejšej teroristickej skupiny v krajine.
Iracká armáda posilní na tentoeň svoje jednotky v uliciach Bagdadu v rámci Američanmi podporovanej ofenzívy proti tamojším militantom. Informoval o tom premiér Núrí al-Malíkí. Rozsiahla operácia, ktorá sa podľa Američanov začala minulý týždeň, je považovaná za posledný pokus o zabránenie sektárskej vojne medzi irackými šiitmi a sunnitmi. Americký prezident George W. Bush prisľúbil vyslanie ďalších 21 500 vojakov, z nich väčšinu do Bagdadu. Do hlavného mesta už dorazili tisíce irackých vojakov z iných častí krajiny. Po príchode všetkých posíl sa má na ofenzíve nakoniec zúčastniť dovedna približne 85 000 amerických a irackých vojakov.
Mnohonárodné sily v Iraku (MNF-I) včera prezentovali dôkazy o používaní iránskych zbraní proti koaličným vojakom v Iraku. Vysoký predstaviteľ MNF-I na brífingu uviedol, že 170 koaličných vojakov zabila bomba umiestnená pri ceste, ktorá je známa ako výbuchom formovaný projektil (EFP). Podľa jeho slov sa tento typ vyrába v Iráne, odkiaľ je pašovaný do Iraku. Novinári mali na brífingu možnosť vidieť fragmenty údajných iránskych zbraní, vrátane EFP a koncových častí 60 a 81-milimetrových mínometných granátov. Americkí predstavitelia tvrdia, že Irán rozdúchava násilie v Iraku tým, že krajine dodáva dômyselnú technológiu na výrobu bômb, finančné prostriedky a poskytuje výcvik šiitským skupinám, ktoré útočia proti vojakom USA a Británie. Teherán obvinenia trvale odmieta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.