parlament, nevybral, a za sudcu ho nevymenuje. Rovnako ani Tibora Šafárika, ktorého senát na Ústavnom súde (ÚS) SR kedysi odobril Mečiarove amnestie v kauze únosu Michala Kováča ml. Gašparovič svoje rozhodnutie nezdôvodnil.
Prezident včera vymenoval deviatich sudcov ÚS. Sudcami sa stali Ľudmila Gajdošíková, Lajos Mészáros, Sergej Kohut, Ladislav Orosz, Peter Brňák, Marianna Mochnáčová, Milan Ľalík, Rudolf Tkáčik a Iveta Marušáková. Meno
predsedu a podpredsedu ÚS oznámi prezident v piatok. Noví sudcovia v piatok zložia sľub a ujmú sa tak svojich funkcií.
Gašparovič vyberal sudcov spomedzi 18 kandidátov zvolených Národnou radou SR. Ďalšími kandidátmi boli Š. Harabin, ďalej Alexander Fuchs, Peter Vojčík, Miloslava Čutková, Želmíra Šebová, Mária Trubanová a T. Šafárik. V minulom
volebnom období sa kandidátmi stali Tibor Kubik a Darina Ličková, ktorá sa však kandidatúry vzdala.
Politológ Miroslav Kusý hovorí, že keby Gašparovič vybral Harabina aj so Šafárikom, bola by to provokácia. Jeho rozhodnutie je priaznivejšie, ako očakával.
Výber ocenil ako dobrý signál pre Slovensko aj politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého včerajšok nebol pre Harabina porážkou, lebo zostáva vo významnej funkcii. "Oveľa dôležitejšie však je, že je to malé víťazstvo pre ústavnosť na Slovensku." Pre Šafárika podľa neho Gašparovičovo rozhodnutie porážkou je.
Harabin nechcel rozhodnutie hlavy štátu komentovať, vraj na to nevidí dôvod. Za ústavného sudcu ho nominovalo HZDS, ktorého ústredná tajomníčka Zdenka Kramplová Gašparovičov výber tiež nekomentovala. "Keby nevybral nikoho z našich ľudí, tak by som sa vyjadrila trochu inak."
Pre Šafárika síce návrat na Ústavný súd neznamenal "existenčne otázku života a smrti", napriek tomu je z rozhodnutia sklamaný. "Nemám tušenia, prečo ma nevybral."
Aj predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj si myslel, že Šafárik prejde. Ako bývalý ústavný sudca vraj spĺňal všetky kritériá, podľa ktorých prezident rozhodoval. "Môže to naznačovať, že buď pán prezident vyberal sudcov prísne a podľa iných kritérií, alebo to môže byť odraz negatívnej medializácie."
Šafárik tiež pripúšťa, že k tomu mohla prispieť aj mediálna kampaň voči jeho osobe. "Zrejme sa onedlho dozvieme, že to bol veľký omyl, ale to je iná téma."
Opozícia sa možného pôsobenia Harabina a Šafárika na Ústavnom súde obávala. Daniel Lipšic z KDH hovorí, že rozhodnutie o Harabinovi je sklamaním pre justíciu všeobecne, lebo zostáva ministrom, ale "je to víťazstvo pre ústavné právo".
Autor: vev/TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.