Korzár logo Korzár

Na celom svete je 435 jadrových energetických blokov

Budú stáť ďalšie v Kecerovciach?Keď som začal zhromažďovať informácie o jadrovej energetike, prvé čo ma zaujímalo, bol počet jadrových elektrární

Budú stáť ďalšie v Kecerovciach?

Keď som začal zhromažďovať informácie o jadrovej energetike, prvé čo ma zaujímalo, bol počet jadrových elektrární vo svete i v jednotlivých krajinách, ktoré využívajú energiu jadra na výrobu elektrickej energie. Tento údaj sa však dá len veľmi zložito zistiť, pretože v medzinárodných štatistikách sa neuvádzajú počty elektrární, ale počty jadrových energetických blokov. Každý takýto blok ma jeden jadrový reaktor a možno ho považovať za samostatnú elektráreň, aj keď je bežné postaviť na jednom mieste dva až štyri takéto bloky, ktoré potom vytvárajú elektrárenský komplex. Podľa štatistík, ktoré možno nájsť napríklad aj na internetových stránkach medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (www.iaea.org), bolo koncom januára tohto roka na celom svete 435 jadrových blokov. Z nich najväčší počet (103) pracuje na území USA, na ďalších miestach rebríčka počtu blokov sú Francúzsko (59), Japonsko (55), Rusko (31), Južná Kórea (20), Spojené kráľovstvo (19), Kanada (18) a Nemecko (17). V roku 2006 boli na sieť pripojené a elektrickú energiu do nej začali dodávať dva bloky, a to blok Tianwan 1 v Číne (výkon 1 000 MW) a blok Tarapur 3 v Indii (490 MW). Celkový inštalovaný výkon všetkých jadrových blokov na svete je 368 860 MWe. Odstavených bolo vlani osem blokov, vrátane prvého bloku slovenskej elektrárne V1. V súčasnosti je vo výstavbe 28 jadrových blokov, z toho najviac (7) v Indii a v Číne (5). V štádiu plánovania je výstavba 64 ďalších blokov a v štádiu predbežných návrhov je 158 blokov (z toho v Číne 50 a v Južnej Afrike 24). Pokiaľ ide o výrobu elektrickej energie v jadrových elektrárňach, definitívne údaje sú zatiaľ známe len za rok 2005. Predvlani vyrobili "jadrovky" na celom svete 2 626 miliárd kWh elektrickej energie, čo predstavuje 15,6 % celkovej celosvetovej výroby. Podiel "jadrovej" elektrickej energie na celkovej výrobe sa však v jednotlivých krajinách odlišuje od celosvetového priemeru, a to niekedy aj veľmi výrazne. Svetovým "lídrom" vo využívaní energie jadra je dlhé roky Francúzsko, ktorého jadrové elektrárne majú na celkovej výrobe podiel až 78,5 % (opäť údaj z roku 2005). Na druhom mieste rebríčka "najjadrovejších" krajín je Litva, v ktorej je spomenutý podiel 69,6 %. No a tretia priečka patrila v roku 2005 Slovensku, a to s podielom 56,1 %. Možno ešte spomenúť, že napríklad v USA je tento podiel 19 %, v Švajčiarsku 32 %, Japonsku 29 %, vo Švédsku 45 % a vo Fínsku 33 %.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Uveďme teraz niekoľko základných informácií o slovenskej jadrovej energetike, ktorá má svoje korene v československom jadrovom programom. S výstavbou prvej československej jadrovej elektrárne sa v Jaslovských Bohuniciach začalo už v roku 1958. Išlo o elektráreň A-1 s jedným reaktorovým blokom, ktorého výkon bol 144 MW. Elektráreň bola na sieť pripojená koncom roka 1972, pričom do siete dodávala výkon okolo 104 MW. Činnosť elektrárne bola ukončená v roku 1977, a to po závažnej havárii pri výmene palivových článkov. V roku 1972 sa v Jaslovských Bohuniciach začala stavať jadrová elektráreň V1 s dvomi blokmi. Každý blok je osadený reaktorom VVER 440, ktorého výkon je 440 MW. Prvý blok elektrárne V1 bol k sieti prifázovaný v roku 1978, druhý v roku 1980. V roku 1976 sa začalo s výstavbou elektrárne V2, ktorá má tiež dva bloky s nominálnym výkonom po 440 MW. Prvý z nich začal dodávať elektrickú energiu v roku 1980, druhý v roku 1984. Podľa zahraničných zdrojov má každý blok elektrární V1 a V2 čistý elektrický výkon (teda výkon skutočne dodávaný do siete) 408 MW. V roku 1981 sa začalo s výstavbou jadrovej elektrárne v Mochovciach. Táto elektráreň mala mať štyri bloky, každý s nominálnym elektrickým výkonom 440 MW. Prvý blok tejto elektrárne dodáva elektrickú energiu do našej siete od leta 1998, druhý od konca roku 1999. Čistý výkon, dodávaný každým z týchto dvoch blokov, je 420 MW. Výstavba tretieho a štvrtého bloku mochoveckej elektrárne bola pozastavená v roku 1994. Pretože jednou z podmienok vstupu Slovenska do Európskej únie bolo postupné odstavenie oboch blokov elektrárne V1, naša vláda rozhodla v septembri 1999 o tom, že prvý blok elektrárne V1 bude odstavený v roku 2006 a druhý v roku 2008. Prvý blok V1 bol skutočne koncom minulého roka odstavený a prestal dodávať elektrickúenergiu do siete. Zosumarizujme si to teda. V súčasnosti je na Slovensku v činnosti päť jadrových blokov, a to druhý blok elektrárne V1, dva bloky elektrárne V2 a dva bloky elektrárne v Mochovciach. Tieto bloky dodávajú do našej elektrizačnej siete výkon okolo 2 064 MW.

SkryťVypnúť reklamu

Pretože zatiaľ nie je jasné, či spoločnosť ENEL, ktorá je väčšinovým vlastníkom Slovenských elektrární, dobuduje tretí a štvrtý blok elektrárne v Mochovciach, začala naša vláda uvažovať o výstavbe ďalšej jadrovej elektrárne. V tejto súvislosti sa spomenula ako možná lokalita novej elektrárne obec Kecerovce, ležiaca medzi Košicami a Prešovom. "Oprášil" by sa tým plán rozvoja jadrovej energetiky, ktorý bol vypracovaný a v podstate aj schválený v bývalom socialistickom Československu. Keďže som si zvykol odkladať kadejaké "papiere", našiel som v mojom domácom archíve aj publikáciu Československý jaderný porgram v grafických listech, ktorá bola už vydaná niekedy okolo roku 1990. Táto publikácia obsahuje aj mapku, na ktorej sú uvedené lokality všetkých vtedy existujich i plánovaných jadrových elektrární na území Československa. V tej dobe pracovali u nás už všetky štyri bloky jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach (V1 a V2) a štyri bloky elektrárne v Dukovanoch na Morave (každý blok má tiež výkon 440 MW). Rozostavané boli elektrárne v Mochovciach a v českom Temelíne. V Temelíne mali byť postavené štyri bloky, každý s nominálnym výkonom po 1 000 MW. V súčasnosti pracujú v Temelíne prvé dva bloky, pričom prvý bol uvedený do činnosti v roku 2000, druhý v roku 2002. V Česku teda v súčasnosti pracuje šesť jadrových blokov. Okrem týchto všeobecne známych elektrární sa plánovala výstavba ďalších troch jadrových elektrární. Išlo o elektráreň Blahutovice na severnej Morave, v ktorej mali byť dva až štyri bloky výkonu po 1 000 MW, elektráreň Tetov na severovýchod od Prahy (tiež s dvomi alebo štyrmi blokmi po 1 000 MW), a o elektráreň v Kecerovciach so štyrmi blokmi po 1 000 MW.

SkryťVypnúť reklamu

Také sú plány z minulosti. Aká bude skutočná budúcnosť jadrovej energetiky na Slovensku, nevie zrejme v tejto chvíli nikto, ani naša vláda. Priznám sa ale, že obdivujem "tiežfundovaných" komentátorov, ktorí sa už deň po zverejnení možnosti oživiť starý "kecerovský" projekt dokázali k nemu "odborne" vyjadriť.

Autor: rm

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 80 643
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 439
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 146
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 829
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 255
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 212
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 333
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 663
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 567
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 47 697
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 888
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 390
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 960
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 11 070
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 727
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 663
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 567
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 47 697
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 888
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 390
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 960
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 11 070
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 727
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu