dohodách koalície posilnil vplyv v SPP, druhý je vnímaný ako silný hráč opozičnej SMK.
Milan Fiľo bol podľa obchodného registra v orgánoch 54 firiem, dnes pôsobí v 17 z nich. Okrem iného je spolumajiteľom televízie Markíza či predsedom dozornej rady vo futbalovom klube MFK Ružomberok. Do Líbye ide za firmu Eco-Invest, ktorá zastrešuje jeho podnikanie na Slovensku. Fiľo je predsedom jej predstavenstva.
V Eco-Investe donedávna pôsobil aj Peter Hlaváč - podľa týždenníka Trend jeden z kľúčových Fiľových manažérov. Minulý týždeň sa Hlaváč po dohode koalície stal členom predstavenstva SPP - distribúcia. Svojho človeka, Daniela Šulíka, presadil do orgánov plynární aj Juraj Kamarás, ktorého tiež spája spoločná minulosť s Fiľom.
Fiľo odmieta, že do Líbye ide po politickej linke. "Nie som členom žiadnej politickej strany. Za každej éry však rešpektujem prezidenta, vládu aj parlament," povedal nám. Pripúšťa, že Hlaváč je preňho dôležitý, no svoj vplyv na koalíciu by vraj nepreceňoval. "Keby som bol taký silný, Hlaváč je predsedom predstavenstva v SPP."
Fiľo hovorí, že arabský svet je pre Slovensko mimoriadne dôležitý. "Idem tam pre predaj papiera a celkové zvýšenie odbytu našich výrobkov."
V ústrety SMK?
Oszkár Világi bol v orgánoch 34 firiem, dnes pôsobí v 7 z nich. V kuloároch sa o ňom hovorí ako o jednom z najvplyvnejších mecenášov SMK. V minulosti bol členom republikovej aj politicko-ekonomickej rady strany.
Šéfa poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa informácia, že Fico berie do Líbye aj Világiho, prekvapila. Nemyslí si však, že premiér tým chce vyslať ústretový signál k SMK. "Zrejme ho tam berie ako riaditeľa veľkého podniku. Okrem toho, neviem o tom, že by bol pán Világi členom niektorého z orgánov SMK," povedal.
Világi je dnes šéfom Slovnaftu, podľa riaditeľky komunikačného odboru podniku Kristíny Félovej ide do Líbye "preskúmať možností spolupráce Slovnaftu s líbyjskými spoločnosťami v oblasti projektov ropného priemyslu".
Líbyjský dlh
Fico berie do Líbye 11 podnikateľov. Ján Kukučka z SES Tlmače, a zástupca agentúry SARIO Juraj Kiesel, s ním boli aj v Číne. Cestoval s nimi vtedy aj ďalší človek koalície v orgánoch SPP - Peter Paulen. Súčasťou oficiálnej delegácie bol aj podnikateľ Eduard Šebo, ktorý má blízko k Smeru. Šebo sedel v orgánoch spoločných firiem s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, respektíve so šéfom hokejového zväzu Jurajom Širokým, ktorý je považovaný za kľúčového mecenáša Smeru.
Fico a Jahnátek chcú v Líbyi hovoriť najmä o jej dlhu voči Slovensku, ktorý je 130 miliónov dolárov. Pre štátnu akciovku Letecké opravovne Trenčín chcú vylobovať zákazku na opravu líbyjských lietadiel. O akú zákazku ide, Úrad vlády nespresnil.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.