ustanovenia zákona o advokácii týkajúcom sa nezávislosti advokátov. Rozhodnutie NS SR je podľa právneho zástupcu Mešencovej a exministra spravodlivosti Daniela Lipšica "trochu šalamúnske riešenie. Dôležité je, že pani Mešencová môže vykonávať naďalej svoju profesiu a že najvyšší súd zrušil rozhodnutie SAK o vyčiarknutí zo zoznamu advokátov," povedal novinárom po verdikte Lipšic.
Mešencová podľa neho zachraňovala česť advokátskej profesia a SAK sa postavila na stranu skorumpovaného advokáta. Podľa Lipšica nemožno odhaľovať korupciu v justícii bez spolupráce advokátov. "Ak by sa Mešencová nestala agentkou, nemohla by polícia korupciu odhaliť," dodal. Preto zvažuje aj podanie na Ústavný súd SR. Rozhodnutie NS SR Mešencovú sklamalo. "Myslím, že neexistuje taký spôsob, aby mohol byť advokát agentom. Najvyšší súd rozhodol, advokát sa do toho nemôže miešať," povedala novinárom advokátka.
Pre rozhodnutie SAK pocítila v posledných mesiacoch úbytok klientov, ale je rada, že môže vykonávať advokáciu naďalej. Dôvodom vyčiarknutia Márie Mešencovej zo zoznamu advokátov bol predovšetkým jej súhlas s ustanovením za policajného agenta a stratenie jej nezávislosti, tvrdí SAK. Ako agent pomohla Mešencová odhaliť svojho skorumpovaného kolegu Pavla P. Ten jej ponúkal úplatok za to, že zabezpečí zmenu výpovede jej klienta, ktorá bola v neprospech mandanta zastupovaného Pavlom P. Skorumpovaného advokáta odsúdil Špeciálny súd 30. novembra na dva roky podmienečného väzenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.