bezpečnosti. Krajský súd včera rozhodol, že ÚPN nemusí "zmazať" alebo začierniť meno vysokoškolského profesora, ktorého ŠTB evidovala ako dôverníka pod krycím menom Leš. Profesor tvrdil, že zverejnenie jeho mena poškodzuje jeho osobný aj pracovný život. Keďže "nikdy vedome ani nevedome" nespolupracoval s ŠTB, žiadal o vymazanie jeho mena zo záznamov ÚPN. Súd jeho návrhu nevyhovel. Kategória dôverník nie je podľa ÚPN kategóriou spolupracovníka s ŠTB. ÚPN doteraz eviduje 18 žalôb občanov, ktorí žiadajú, aby neboli označovaní ako spolupracovníci ŠTB, alebo aby záznam o ich údajnej spolupráci ÚPN vymazal. Súdy zatiaľ právoplatne skončili dva prípady, oba v prospech ústavu, uviedol tlačový tajomník ÚPN Michal Dzurjanin. V odvolacom konaní sú však aj minimálne dva prípady, v ktorých prvostupňový súd vyhovel navrhovateľom. Rozhodnúť však musí o nich odvolací súd.
Problém s uvedením svojej osoby ako agenta s krycím menom Lotos v registračných zväzkoch ŠTB mal aj poslanec Národnej rady SR Jozef Banáš, ktorý tvrdil, že podpis vo zväzkoch nie je jeho. Na Generálnu prokuratúru SR podal preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre falšovanie podpisu. Vecou sa naďalej zaoberá polícia. "Som rozhodnutý prípad dotiahnuť do konca," povedal nám Banáš.
Zverejnenie registračných protokolov ŠTB prinieslo problém s pravosťou niektorých údajov aj v Českej republike, kde sa v zoznamoch spolupracovníkov ŠtB objavili mená viacerých umelcov a hercov. Najznámejšou je herečka Jiřina Bohdalová, o ktorú sa komunistická tajná polícia začala zaujímať už v roku 1959. Bohdalová dosiahla očistenie svojho mena a výmaz z registra ŠtB súdnou cestou v júni 2005.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.