zmien v Slovenskom rozhlase, za ktoré hlasovalo 6 z jedenástich prítomných členov rady. Manažment rozhlasu podľa nej nemal žiadnu možnosť vyjadriť sa ku kritike rady.
Rada diskutovala predovšetkým zmenách frekvencií jednotlivých okruhov, na ktoré sú početné reakcie poslucháčov. Aj programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj označil za problémové znížené pokrytie územia signálom Rádia FM, avizoval ale opatrenia, ktoré mali situáciu, najmä na severe a východe územia, zlepšiť.
Na otázku člena rady Petra Vargu, či sa nedalo predísť chaosu a možnej strate poslucháčov u Rádia FM a Rádia Devín pri reštrukturalizácii frekvencií, Machaj reagoval, že zmenu bolo treba urobiť a získala na nej najmä Regina. "Rádio Devín ani Rádio FM nemajú alternatívu, verím, že sa k nim poslucháči vrátia," dodal Machaj.
Členovia rady vyslovili pripomienky aj k spôsobu a času informovania o zmenách frekvencií rozhlasových okruhov. Pozitívne hodnotili zmeny v programe Rádia Regina, naopak, viacero výhrad smerovalo k formálnej, ale najmä obsahovej stránke vysielania prvého okruhu Rádia Slovensko.
Rada následne zaviazala riaditeľku Zemkovú, aby jej predložila koncepciu rozvoja programovej služby, ktorá by mala konkretizovať predstavu o vysielaní jednotlivých druhov programov, ktoré má podľa zákona Slovenský rozhlas vysielať.
Zemková však žiada uznesenie preskúmať a zrušiť nakoľko jeho cieľom je podľa nej odvolanie súčasného manažmentu SRo. Manažment podľa nej využije všetky zákonné možnosti proti "manipulatívnym uzneseniam poškodzujúcim dobré meno SRo pracovníkov jeho spravodajstva". Jedno z prijatých uznesení totiž konštatuje totiž aj nenaplnenie povinnosti vyváženosti v spravodajskom príspevku o chystaných zmenách v Symfonickom orchestri.
Podľa predkladateľa uznesenia Michala Dzurjanina, za príspevok odvysielaný 6. februára vo večernom rádiožurnáli by sa nemusela hanbiť ani komunistická propaganda pred rokom 1989. Dzurjanin rozhodnutie rady nepovažuje za zmätočné, naopak si podľa neho rada týmto uznesením splnila svoju povinnosť.
Predseda rady Vladimír Talian však zmätočnosť uznesenia vidí v tom, že nenaplnenie zákona v spravodajskom príspevku môže skonštatovať iba Licenčná rada, a nie Rozhlasová rada.
O čom bol sporný príspevok
Rozhlas odvysielal príspevok o situácií v Symfonickom orchestri 6. februára v Rádiožurnále. V príspevku odzneli informácie z tlačovej besedy vedenia a stanovisko dirigenta orchestra. Niektorí členovia rady sú presvedčení, že bol neobjektívny, že redaktor nedal priestor všetkým zúčastneným stranám - aj odborárom, či rade. Vedenie je presvedčené, že príspevok bol objektívny, že priestor dostali obe zainteresované strany. Podľa mediálneho analytika rada nemá čo hodnotiť spravodajské príspevky. "Rozhlasová rada nemá za úlohu suplovať licenčnú radu, ktorá monitoruje aj vysielanie SRo a za prípadné porušenie objektivity a vyváženosti spravodajských príspevkov môže udelovať sankcie," povedal nám mediálny analytik Juraj Koiš.
Podľa jeho slov členovia Rady SRo v uznesení ani nespresnili, čo bolo v reportáži o symfonickom orchestri nedostatočné. "Z tohto pohľadu si teda myslím, že celú vec by mala podrobnejšie posúdiť licenčná rada," povedal Koiš.
Podobný názor má aj predseda Rozhlasovej rady Talian. Aj on si myslí, že hodnotiť porušenie zákona pri spravodajskom príspevku môže licenčná a nie rozhlasová rada. "Mám vážne pochybnosti o tom, že všetci tí, ktorí o tomto príspevku hlasovali, ho aj počuli," povedal Talian. V minulosti ak mali členovia rady nejaké výhrady, požiadali o záznam. Toto sa teraz nestalo.
Zemková požiadala sama o stanovisko k spravodajskému príspevku licenčnú radu, ale aj nezávislých analytikov.
Autor: zu, hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.