Britský minister obrany Des Browne podľa novín oficiálne oznámi správu o odvelení 26. februára. Princa, ktorý je tretí v rade nástupníkov na britský trón, by údajne mali dislokovať spolu s jeho plukom neďaleko mesta Basra na juhu Iraku. Daily Mirror citoval nemenovaného vysokopostaveného vojenského dôstojníka. Hovorca britskej kráľovskej rodiny informáciu poprel a minister obrany ju nazval špekulatívnou, pretože rozmiestnenie jednotiek na nasledujúce obdobie ešte vraj nie je dokončené.
Dvadsaťdvaročný princ, ktorý má v elitnej jednotke britskej armáde Blues and Royals funkciu veliteľa waleského oddielu, velil doposiaľ 11 vojakom a štyrom tankom. Ministerstvo obrany už dávnejšie potvrdilo, že Harry by mohol byť spolu so svojou jednotkou odvelený aj do Iraku. Dodalo však, že by ho nenasadzovali do situácií, v ktorých by jeho prítomnosť mohla ohroziť jeho spolubojovníkov.
Princa Williama nemôžu preložiť do vojenských zón, pretože je po svojom otcovi princovi Charlesovi druhým v nástupníckej línii. Británia má v súčasnosti v južnom Iraku okolo 7000 vojakov, no podľa slov predstaviteľov britskej vlády Spojené kráľovstvo plánuje ich počet v priebehu roka 2007 znížiť.
Harry, ktorý minulý rok absolvoval Kráľovskú vojenskú akadémiu Sandhurst, v roku 2005 vyhlásil, že by veľmi chcel bojovať za svoju krajinu. "Neexistuje, že by som prešiel Sandhurstom a potom sedel doma na zadku, zatiaľ čo moji chlapci budú vonku bojovať za svoju vlasť," povedal vtedy.
Harry svojím vstupom do armády iba nasledoval kráľovskú tradíciu. Jeho otec princ Charles bol pilotom v službách kráľovského letectva a flotily a Harryho starý otec princ Philip sa tiež vyznamenal v kráľovskej námornej flotile. Nezaostáva ani jeho strýko princ Andrew, ktorý bol taktiež pilotom kráľovskej námornej flotily a bojoval na Falklandoch vo vojne proti Argentíne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.