kabinetu. Píše to v prílohe včerajšieho vydania, venovanej ekonomickému vývoju na Slovensku, britský denník Financial Times (FT). Presvedčivé Ficovo víťazstvo v júnových parlamentných voľbách vyvolalo u zahraničných investorov obavy, že sa Slovensko pod vedením novej vládnej garnitúry znovu politicky aj ekonomicky vracia do čias neslávne známej autoritatívnej vlády Vladimíra Mečiara. Znepokojenie kritikov posilnila strana Smer aj výberom svojich koaličných partnerov, ktorými sa okrem samotného Mečiara stal aj "horlivý nacionalista" a líder "xenofóbnej" SNS Ján Slota.
Na pokoji investorom nepridali ani napäté prvé týždne Ficovho vládnutia. Nová politická zostava medzitým skonsolidovala svoju moc a ľavicový premiér prišiel na to, že kompletne zmeniť ekonomický model voľného trhu vybudovaný Mikulášom Dzurindom nebude také jednoduché, domnieva sa autor materiálu v britskom denníku. Líder Smeru síce neopustil radikálne vyjadrovanie, zastavil ďalší postup reformného procesu a privatizácie, zrušil a zmiernil niektoré nepopulárne kroky svojich predchodcov najmä v sociálnej oblasti či zdravotníctve, mnohé predvolebné deklarácie však museli ustúpiť politickej a ekonomickej realite.
Fico podľa všetkého zvolil stratégiu "kozmetických úprav" Dzurindových reforiem a symbolických krokov, zameraných na získanie popularity u slovenskej verejnosti, píše Robert Anderson, analytik FT. Niektoré znepokojujúce signály zo strany vládnej koalície stále pretrvávajú, finančné trhy však s uspokojením konštatujú, že vo sfére ekonomickej politiky došlo zatiaľ iba k minimálnym zmenám.
Fico akceptoval záväzok predchádzajúcej vlády na zavedenie eura v roku 2009, upustil od otrasov daňového systému a prevažne zachoval kontinuitu zahraničnej politiky. Zahraniční investori tak po počiatočnom váhaní stále neprestávajú smerovať na Slovensko, slovenská ekonomika dynamicky rastie, domáce podnikateľské skupiny rozvíjajú plány na expanziu za hranice a developerské firmy pokračujú v transformácii metropoly Bratislava na významné obchodné a administratívne centrum stredoeurópskeho priestoru.
Denník si tiež všíma aktuálnu problematiku ďalšieho rozvoja Vysokých Tatier po kalamite z roku 2004 a venuje pozornosť úsiliu slovenského premiéra o nájdenie kompromisu medzi požiadavkami developerov na rozvoj infraštruktúry turistického ruchu a snahami environmentalistov o zachovanie prírodného rázu národného parku. Priaznivé podnikateľské prostredie a z neho vyplývajúci ekonomický rast poskytujú Ficovi - podľa analytika Financial Times -široký priestor na realizáciu populistických krokov. Podpora Smeru presahuje 40 percent a Fico si udržuje mimoriadne silnú pozíciu na prípadné ďalšie volebné víťazstvo. Len keď sa mu podarí triumfovať aj vo voľbách v roku 2010, bude môcť krajinu úplne prebudovať podľa svojich predstáv, uzatvára denník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.