infraštruktúra. Informovala o tom včera britská BBC s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Ústredné velenie armády USA na Floride podľa zdrojov vypracovalo rezervný plán s cieľom útokov v Iráne. Na zozname sa majú nachádzať podzemné výskumné centrum obohacovania uránu v stredoiránskom meste Natanz, na ktoré by zhodili bomby lietadlá B2, ako aj jadrové zariadenia v Isfaháne, Araku a Búšahri. Terčom útokov by sa v prípade rozkazu mali stať tiež letecké, námorné a raketové základne či veliace strediská.
Vláda vo Washingtone opakovane zdôraznila, že vojenský zásah proti Iránu neplánuje. Zároveň však americkí činitelia odmietajú takúto možnosť vylúčiť. Podľa BBC by sa dôvodom útoku mohlo stať potvrdenie, že Irán vyvíja jadrové zbrane, alebo tiež útok na americké sily v susednom Iraku s vysokým počtom obetí, ak by za ním preukázateľne stál Teherán. Dopisovateľka BBC z Teheránu Frances Harrisonová uviedla, že správy o dvoch možných pohnútkach na útok znepokojujú radových Iráncov, aj keď ich predstavitelia trvajú na tom, že niet dôvodu na obavy.
V pondelok dorazila do Perzského zálivu druhá americká lietadlová loď USS John C. Stennis. Veliteľ námorných síl USA v regióne odmietol dohady, že posilňovanie ich prítomnosti v oblasti zálivu má ofenzívne zámery. Viceadmirál Patrick Walsh však zároveň uviedol, že ho podnietili rastúce provokácie zo strany Iránu, ktorého vojenské cvičenia sa konali nebezpečne blízko dôležitých námorných trás prepravy ropy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.