tamojšia vláda. Uviedol to včera premiér Tony Blair.
Odsun vojakov z Iraku medzitým oznámil aj dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen. Kodaň stiahne do augusta svoj 460-členný kontingent z južného Iraku a odovzdá kontrolu nad bezpečnosťou v oblasti svojho súčasného pôsobenia irackým silám.
Ako Blair povedal na pôde parlamentu, v nepokojmi zmietanej krajine zostane zo súčasných 7100 britských vojakov zhruba 5500. Pred dvoma rokmi mala Británia v Iraku viac ako 9000 a v čase vojny 40 000 vojakov. Vojenská prítomnosť Britov bude podľa ministerského predsedu pokračovať v roku 2008, "ak budú vítaní a budú tam mať čo robiť". Dánsky premiér uviedol, že rozhodnutie jeho vlády stiahnuť svojich vojakov z Iraku bolo prijaté po dohode s irackou vládou a Britániou. Dánsko má v Iraku približne 470 vojakov, ktorí slúžia pod britským velením.
Austrália včera vylúčila stiahnutie svojich vojakov z Iraku aj napriek výzvam, aby premiér John Howard nasledoval príklad britského ministerského predsedu
Tonyho Blaira a stanovil časový rozvrh pre odsun jednotiek. Bulharský parlament schválil včera predĺženie mandátu vojenskej misie Bulharska v Iraku o jeden rok. Litovská vláda naopak vážne uvažuje o stiahnutí svojich vojakov z irackého územia, informovala hovorkyňa litovského rezortu obrany.
Autor: Londýn/Canberra/Sofia/Vilnius (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.