Tetovať sa nesmie dlhšie ako štyri hodiny, inak hrozí zápal
Pre trvalé skrášlenie pokožky sa rozhodnite v zimnom období
Ak ste sa rozhodli ozvláštniť si telo tetovaním či piercingom a lákať ním v lete pohľady, mali by ste do tetovacieho či piercingového salónu zájsť už teraz. Zimné obdobie je totiž na to, aby ste si dali urobiť takúto ozdobu, tým najvhodnejším. Nové tetovanie či vpich po piercingu si totiž vyžadujú zvýšenú starostlivosť a vyhýbanie sa slnku a vode po dobu niekoľkých mesiacov.
"Jednoznačne je lepšie dať si tetovanie urobiť v zime. Nesmiete ho totiž vystavovať slnku a nesmie sa s ním chodiť k vode. Keď si ho dáte urobiť teraz, nemusíte sa obmedzovať. Pravda je ale taká, že veľa ľudí si to neuvedomuje a chodí k nám s tým, že chce tetovanie práve v lete, keď to vidia na ostatných ľuďoch a keď aj oni v lete chcú pútať pozornosť vlastným tetovaním. Lenže to nie je dobrý postup," prezradil nám Pepo z jedného z košických tetovacích a piercingových salónov.
Vystavovať nové tetovanie slnku sa nesmie preto, že z neho slnečné lúče môžu doslovať vyťahať farbu. "Niekomu sa môže zdať, že ak má tetovanie napríklad schované pod tričkom, že to stačí. Nie je to pravda, jedna vrstva oblečenia tetovanie neochárni. Ak ho počas hojenia vystavíte slnku, jeho farby stratia na intenzite. Počas prvých dvoch týždňov nesmie prísť tetovanie vôbec do styku so slnkom. V tom čase sa tvorí nová vrstva pokožky. Proces hojenia trvá dva-tri týždne, kým sa však dostane pokožka do pôvodnej hrúbky, ako bola pred tetovaním, trvá to mesiac. Až potom je tetovanie úplne zahojené. Samozrejme, to závisí aj od zložitosti tetovania - či ide o jednoduché symboly alebo o vyplňované či tieňované tetovanie."
Ak sa rozhodnete pre tetovanie, vyberte si miesto, kam ho chcete umiestniť, rozhodnite sa pre vzor, farebnosť, náročnosť prevedenia... "Konkrétne miesto na tele sa najprv oholí a vydenzifikuje. Odtlačí sa naň vybraný obrázok a môže sa začať pracovať. Dĺžka tetovania závisí samozrejme od obrázku. Celkovo by sa však nemalo tetovať dlhšie ako tri-štyri hodiny. Ak si niekto vyberie zložitý obrázok, rozloží sa to na viacero sedení. Po troch hodinách tetovania totiž telo dostáva svalovú horúčku, môžete dostať svalový zápal, ktorý dlho bolí. Preto možno tetovať maximálne štyri hodiny!"
Po skončení tetovania sa však pre vás nič neskončilo. Predsa len ide o poriadny zásaho do pokožky a o rany na nej sa treba poriadne starať. "Hneď po tetovaní sa miesto potrie vazelínou, prikryje sa špeciálnou fóliou a tak sa nechá tri hodiny. Potom sa pokožka umyje antibakteriálnym mydlom, nechá sa vyschnúť a natrie sa jemnou vrstvou klaciového krému. Tento postup sa ešte niekoľkokrát opakuje. Dôležité je, aby nám tetovanie nezačalo mokvať. Často sa totiž urobia chrastičky a ak by tie namokli, spolu s nimi by sa mohla odstrániť z pokožky aj farba a ostali by na tetovaní fľaky. Preto by som odporúčal si pokožku s tetovaním umývať iba rýchlou sprchou. V žiadnom prípade by som nasledujúci mesiac neodporúčal ísť sa kamsi kúpať."
Po mesiaci by už tetovanie malo byť zahojené. Aby vám jeho farebnosť čo najdhšie vydržala, stačí sa oň starať tak, že ho budete každý deň natierať krémom. "Dnes sú však na trhu už také intenzívne farby, že sa nemusíte báť vyblednutia. Navyše - tetovanie by sa malo každých šesť až sedem rokov pretetovať."
Ak však pri starostlivosti o tetovanie predsa len čosi podceníte a to sa vám zapáli, mali by ste vyhľadať pomoc. "Najprv stačí zájsť do salónu, kde vám povedia, čo sa deje a v akom štádiu je zápal. Mierne zapálené tetovanie stačí poriadne vydenzifikovať, ale keď je to horšie, treba ísť za kožným lekárom," dodal.
Pri prepichovaní intímnych miest sa budete musieť na istý čas vzdať sexu
Telo sa môže rozhodnúť, že piercing neprijme
Rovnako ako pre tetovanie, aj pre zavedenie piercingu by ste sa mali rozhodnúť v zime. Ušetríte si tak kopu starostí a nebudete sa musieť obmedzovať v tom, že s takouto novou ozdobou svojho tela nemôžete behať po kúpaliskách. Vpich sa vám určite zahojí oveľa rýchlejsie, keď nebude vystavený horúcemu a vlhkému prostrediu.
"Treba si uvedomiť, že hojenie rany po piercingu trvá minimálne dva týždne až mesiac alebo oveľa dlhšie. Závisí to od časti tela, ktorá sa prepichuje," vysvetlil nám Peťo. Keď sa pre takúto ozdobu tela rozhodnete, ako prvé si treba vybrať materiál. "Ak je niekto alergický na kovy ako sú chróm či nikel, pripadá do úvahy len titán. Alergia sa prejavuje tak, že kto nosí bižutériu alebo striebro, sčervená mu pokožka, alebo sa vytvoria vyrážky. Časté je to u dievčat aj pri opaskoch, kedy im pokožka sčervená v mieste dotyku s prackou opasku. Dá sa povedať, že je to relatívne bežný jav. Asi 10 percent ľudí, ktorí si u nás dávali robiť piercingy, bolo alergických na tieto kovy."
Keď si už vyberiete materiál, rozhodnúť sa treba pre rozmer šperku, jeho tvar a samozrejme miesto, kam ho chcete umiestniť. "Čo sa týka veľkosti či zložitosti šperkov, pri prvom vpichu by som odporúčal zaviesť jednoduchú guličku a až po čase, keď sa vpich zahojí, vymeniť šperk za iný, ozdobný. Dôležité to je hlavne pri piercingoch na tvári. Tam treba dávať pozor na žily a nervy, aby sa nepoškodila mimika tváre. Preto treba najprv zaviesť iba malú jednoduchú guličku a potom ju vymeniť. Rovnaký postup je i pri jazyku. Ten na 90 % opuchne. Preto najprv vždy zavediem šperk v dĺžke 22 mm, aby mal jazyk priestor. Keď opuch zmizne a rana sa zahojí, šperk vymením za menší."
Pri piercingu jazyka je podstatné dbať aj na to, čo jeme a pijeme. "Počas prvých dvoch týždňov sa nesmú jesť mliečne výrobky, tie totiž obsahujú mliečne kvasinky. Kvôli kvasinkám sa tiež nesmie piť víno a pivo. Tie sa totiž môžu dostať do čerstvej rany, tam začnú kvasiť a môžu spôsobiť problémy."
Najrýchlejšie sa hojí pera, obočie, ucho a nos. "Napomalšie je to na genitáliách. Tam to trvá aj 3 až 5 mesiacov. Pri komplikovanejšich piercingoch na intímnych miestach neodporúčam sex aspoň tri-štyri týždne. Ale napríklad pri uzdičke alebo pri koreni penisu sa vpich zahojí asi v priebehu týždňa. Rovnako rýchlo sa u žien hojí predkožka klitorisu. U mužov i žien je asi 15 spôsobov prepichnutia na intímnych miestach..." A o tie sa treba náležite starať. "Pri hojení ich treba trikrát za deň umyť dezinfekčným prostriedkom, aj po zahojení ich treba raz či dva krát za deň umyť." Pri ostatných častiach tela je to o čosi jednoduchšie, ani tam však netreba zanedbať hygienu. "Pri hojení je bežné, že z rany vyteká biela vodička, je to kožný mok. Je to prirodzené, netreba sa toho báť. Treba rátať napríklad s tým, že pri piercingu do pupku budete mať sčervenanie pokožky dva až tri mesiace."
Pozor si treba dávať aj po tom, ako sa vám rana po piercingu zahojí. "Napríklad pri hrotoch, ktoré sa dávajú do obočia, treba dbať na to, aby sme o ne pri obliekaní nezatrhli. Obočie je dosť citlivé miesto a práve na ňom sa často stáva, že šperk vyrastá. Koža sa totiž začne stenšovať a vysúva šperk preč. Stáva sa to i pri pupku. Mali sme niekoľko prípadov, kedy šperky vyrastali preč, nech sme použili akýkoľvek materiál. Jednoducho sa telo rozhodlo, že piercing na danom mieste neprijme." Ak sa do rany dostane infekcia a po týždni čistenia neustúpi, treba zájsť za lekárom, ktorý napíše antibiotiká.
Keď sa rozhodnete pre tetovanie či piercing, veľmi dobre zvážte, kde si ho dáte urobiť
Ak chcete obrázok odstrániť, na koži ostanú trvalé jazvy
Dať si urobiť tetovanie alebo piercing je bezpochyby zásahom do tela. Pri tetovaní sa do pomerne veľkej hĺbky pokožky vnášajú rôzne pigmenty a pri piercingu dôjte k jej prepichnutiu. Obidva úkony majú za následok to, že vám na povrchu tela vzniknú rany, o ktoré sa treba starať, kým sa zahoja.
Ak sa rozhodnete pre piercing či tetovanie, dobre si rozmyslite, kde si ho dáte urobiť. Najlepšie urobíte, ak sa vyberiete do takého salónu, ktorý vám odporučil váš známy a mal s ním dobré skúsenosti. Tetovanie či piercing si dajte spraviť len v overených salónoch a dbajte na to, aby boli dodržané všetky podmienky sterility. Inak sa môže stať, že sa nakazíte nepríjemnými chorobami...
"Nestáva sa to často, aby sme v našej ambulancii mali prípady, kedy treba riešiť problémy, ktoré vznikli po aplikácii piercingu či po tetovaní. Raz za čas sa to však predsa len stane. Zvyčajne stačí rany poriadne vyčistiť," vysvetlil nám lekár kožnej ambulancie MUDr. Marián Antol.
Najčastejším javom, s ktorým sa kožní lekári pri piercingoch stretávajú, je to, že pacient príde s alergickou reakciou na šperk, ktorý mu bol zavedený. "V salónoch sa používa materiál - chirurgická oceľ. V nej sú stopy po niklu a práve ten vyvoláva alergickú reakciu. Inak však piercingy zvyčajne problémy nespôsobujú. Pokaľ sú zavedené tak ako treba a pokiaľ je v salóne dodržiavaná prísna hygiena a použité sú sterilné materiály, nemal by vzniknúť žiadny problém."
Medzi ľuďmi prevláda názor, že pri piercingu môže dôjsť k prepichnutiu rôznych nervov, a tak k trvalému poškodeniu. "Ja osobne by som sa toho neobával. Mám skúsenosti, že keď už prepichy v salónoch robia, tak tí ľudia veľmi dobre vedia čo a ako. Neviem, či na to majú nejaké atesty alebo certifikáty, no nemyslím si, že by sa toho ľudia mali nejako zvlášť obávať."
Čo sa týka tetovania, tam je riziko spojené s ním ešte menšie. Ak sa vám aj rany na pokožke zapália, dajú sa ľahko vyčistiť, vydenzifikovať a po čase sa určite zahoja. "Dnes to rozhodne nie je také, ako keď sa kedysi tetovali väzni... V salónoch sa používajú sterilné pomôcky a kvalitné materiály. Jediné problémy, ktoré tetovanie spôsobuje, prichádzajú vtedy, keď sa človek rozhodne, že sa ho chce zbaviť. Dnes sa totiž pigmenty vnášajú pomerne hlboko pod pokožku. Takže ak sa tetovania chcete zbaviť, nepostačí, ak sa zbrúsi pokožka. Treba na to použiť laser a treba sa zmieriť s tým, že aj tak pokožka nebude taká ako pred tým a že na nej ostanú jazvy," dodal MUDr. Antol. Na odstránenie tetovania treba tri až osem sedení pri použití laseru a nie je to práve príjemný úkon. Takže si to poriadne rozmyslite...
Dáša KIRAĽVARGOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.