Korzár logo Korzár
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Marcel Vanek hovorí, že negatívne energie si nesiemeso sebou v kufríku podvedomia S chorobou netreba vždy bojovať, ale ju prijať a spolupracovať

Marcel Vanek hovorí, že negatívne energie si nesieme

so sebou v kufríku podvedomia

S chorobou netreba vždy bojovať, ale ju prijať a spolupracovať s ňou

Marcel Vanek, pôvodom Slovák, žije v českých Sušiciach a svojím pôsobením, aj knihami ktoré píše, si získava čoraz väčšiu popularitu. Vždy keď mu vyjde nový titul, organizátori mu pripravia "šnúru" prednášok a stretnutí s ľuďmi, ktorých by mohol osloviť. Jeho najnovšou knihou, už ôsmou v poradí, je Symbolika nemoci. Táto téma oslovuje väčšinu ľudí, veď koho už len netrápia choroby?

Sála bola plná do prasknutia. Na M. Vaneka chodia ľudia radi. Jeho reč je živá, všetko čo povie je autenticky zažité a nebojí sa siahať do tých najintímnejších sfér, ktoré si človek obyčajne chráni. Nepoznám nikoho, kto by dokázal s takou otvorenosťou priznať situácie či obdobia búrlivého egoistického sexu, ktorý nemá nič spoločného s láskou, život v pozemských radovánkach v alkoholických oparoch, kde je viac peňazí, ako človek dokáže zužitkovať, kde sa dá dovoliť si takmer všetko, ale radosti z toho niet. A napriek peniazom, úspechu, krásnym ženám a iným potešeniam, v človeku vytrvalo hlodá otázka: načo to všetko, aký to má zmysel?

Karmické príčiny

Svoju cestu, ktorá súvisí so schopnosťou napojiť sa na vyššie zdroje, predsa po rokoch našiel a dokáže z nej čerpať. "Pochopil som čo to znamená, keď sa povie, že život máme len jeden. Áno, ale skladá sa z mnohých ľudských zrodení, ktoré máme za sebou a pokračuje súčasným životom. A po čase, po našej smrti, sa opäť zrodíme do nového tela. Keď som to pochopil, došlo mi, že choroby majú jednoduché príčiny v tvorbe negatívnych energií, ktoré si nesieme so sebou v ´kufríku podvedomia´ od jedného života k druhému." Takto charakterizuje M. Vanek jednu z príčin, ktoré sa často označujú ako karmické.

Nikto z nás nevie, napriek plánom, ktoré si tvoríme, čo všetko nás môže stretnúť zajtra. Stačí sa potknúť a je to tu! Zlomená noha ako následkok pádu ale kde je príčina? Vari to bolo náhodilé potknutie sa napríklad o skalu? A prečo sa to stalo práve mne? Takéto otázky si človek kladie často, hlavne ak je jeho ochorenie vážnejšie.

Choroba je náš problém

"Zo všetkého najťažšie je chorobu prijať a spolupracovať s ňou. Chce nám niečo povedať a ak ju neprijmeme do svojho života ako súčasť nášho osudu a budeme s ňou bojovať a nenávidieť ju, ťažko dokážeme pochopiť, prečo nás navštívila," uvažuje M. Vanek. Áno, ak je niekto chorý, v dobrom ho nabádame: bojuj! Postoj prijatia a spolupráce s chorobou si už vyžaduje hlbšie poznanie. A to je ďalší z dôvodov, prečo nás tie choroby neustále obťažujú. Prežitá bolesť a utrpenie nám môžu pomôcť hlbšie sa rozvinúť, pravda, iba ak to sami chceme. Lebo človek má slobodnú vôľu a cestu si vyberá sám.

"Som chorý, vylieč ma," asi takto uvažuje väčšina ľudí, keď hľadá zdravotnícku, alebo aj liečiteľskú pomoc. A lekár, ak má svoje povolanie spojené s poslaním, robí čo môže, a predsa to nie vždy musí vyjsť. Máme ho vari viniť z neschopnosti, že to nezvládol? "Ibaže choroba je náš problém a my sa môžeme rozhodnúť či sa vyzdravíme alebo jej podľahneme," tvrdí M. Vanek. Tieto slová ilustruje mnohými príkladmi. Tak ako jeho priateľ Max z obdobia, keď Marcel žil ako emigrant v Nemecku. Najväčším potešením pre Maxa bolo jedlo. Dožičil si najlabužníckejšie špeciality vo vybraných reštauráciach a nedokázal sa ich zriecť ani vtedy, keď dostal rakovinu, ktorá mala súvis so zažívacím traktom. Max zakrátko zomrel. Dostal šancu, ale on sa rozhodol, že dobrých jedál sa aj tak nezriekne a vo svojom živote nemá v úmysle nič meniť.

Duchovná bolesť veľmi trápi

Bolesti tela a choroby nás upozorňujú, že niečo sa deje v duchovnej oblasti, že človek niečo nepochopil a vytvára veľké množstvo nehmotnej negatívnej energie. Hlbšia je však bolesť priamo na duši duchovná bolesť, keď sa trápime zo zrady, manželskej nevery a z rôznych iných príčin, ktoré v sebe živíme. Slzy v plači sú najjednoduchošou cestou, kam telo uloží nehmotné energie, aby ich vyplavilo. Aj hnačka vstrebáva emócie podobne, ako slzy. Naše utrpenie môže pokračovať aj inak, ak sa s duchovnou bolesťou nevyrovnáme. Ak už telo vyčerpalo svoje poistky, lebo sme svoje negatívne emočné toky nedokázali zastaviť, prídu fyzické choroby, ba môže puknúť aj srdce.

"Za každú chorobu si môže človek sám," zdôrazňuje M. Vanek. "Lebo príčiny sú uložené v nás buď v našej nehmotnej podstate alebo fyzickom tele. A my sa rozhodujeme čo s tým urobíme a či okrem liečby prijmeme aj poučenie, ktoré nám choroba alebo úraz mali priniesť."

Vezmi zodpovednosť do vlastných rúk

Či to už chceme prijať alebo nie, choroba nám ponúka pomocnú ruku. Snaží sa potlačiť naše ego, lebo obrazne povedané keď sa plazíš, nemôžeš byť hrdinom. "Ak dokážeme pochopiť, že egoistické negatívne energie si vyrábame sami hlavne nadmerným užívaním si alebo naša choroba je následkom duchovnej lenivosti, potom je cesta k vyzdraveniu otvorená," uvažuje M. Vanek.

Ako teda zdravo žiť a nebáť sa chorôb? Existujú univerzálne pravidlá, aj keď každý z nás má svoju vlastnú cestu. Podstatné je, aby sme sa stali zodpovednými sami za seba. Ak dokážeme pracovať na našom fyzickom tele a v súčinnosti s ním aj na duchovnom rozvoji, náš život sa zmení na jedno veľké duchovné cvičenie, kde nám aj nepríjemné situácie môžu priniesť radosť. A ešte dovetok: Nestačí to pochopiť, treba to do života aj zabudovať.

Čo hovorí o zime staré čínske príslovie a medicína?

V prevencii sa radšej spoľahnite na zeleninu

Z pohľadu čínskej medicíny zimu charakterizuje prvok voda. V tomto období sa koncentrovaná energia akoby prepadala do studených hĺbok. Aj človek by sa mal "stiahnuť" z najväčších aktivít, ale obyčajne to býva naopak. Práve v zime chceme dobehnúť všetko, čo sme nestihli predtým a sily neraz prepíname.

Každý prvok má v tele "svoje" orgány, v zime sú to obličky a močový mechúr. Úlohou obličiek je filtrovať a odvádzať z tela splodiny, ale obličky majú na starosti aj Ph nášho tela teda pomer medzi kyselinami a zásadami. Dnes už má naozaj málo ľudí celkom zdravé obličky, často sú oslabené a vyčerpané. Bodaj by nie! Nášmu telu ponúkame nezdravú stravu plnú tukov, cukrov a bielej múky, a tak majú čo robiť, aby to odfiltrovali a vyvážili naše Ph.

Splodiny látkovej výmeny, čo je v podstate odpad, sa v tele hromadia a sú zdrojom chorôb. Všetky splodiny majú kyslý charakter a čím je prostredie kyslejšie, tým lepšie sa rozmnožujú vírusy, baktérie a parazity. Preto aj antibiotíká treba užívať iba tam, kde je to naozaj nevyhnutné. V zažívacom trakte zabíjajú všetko živé, okrem škodcov aj potrebnú mikroflóru, čím prispievajú k zvýšenej kyslosti čriev. A tak sa baktérie môžu ešte viac rozmnožovať.

Staré čínske príslovie hovorí: Aj keď otca choroby nepoznáme, matkou je vždy strava. Ak obmedzíme hlienotvorné a kyselinotvorné potraviny (mäso, údeniny, mliečne produkty, vajcia, cukor, biela múka, droždie) a zvýšime podiel hlavne zeleniny, ktorá je zásadotvorná, choroby majú menej šancí, aby sa nás chytili.

Láska a partnerstvo sa dajú aktivovať symbolmi Feng Šui

Dračia korytnačka s ružovou stužkou v papuľke privolá nového partnera

Valentín je síce za nami, ale láska sa predsa neviaže iba na symbolické oslavy. Podstatou emócie lásky je uvedomenie si, že nikto z nás nie je dokonalý a že ten druhý by nám mal dať to, čo nám chýba, aj keď nemusíme presne vedieť, čo to je. Ak naozaj ľúbime, pociťujeme šťastie, ľahkosť, vitalitu, ba až eufóriu z každej činnosti. Najťažšie zo všetkého je udržať si tento stav čo najdlhšie. Silvia Gerecová, poradkyňa Feng Šui, nám ponúka niekoľko možností, ako najlepšie aktivovať túto oblasť života. Niekedy stačí naozaj málo a človek rozvibruje vôkol seba energiu, ktorá lásku môže pritiahnuť.

Ak hľadáte kvalitný partnerský vzťah, zadovážte si párik kačičiek a umiestnite ich tak, aby "plávali" vedľa seba v juhozápadnej časti bytu. Tieto krásne operence symbolicky znázorňujú vernosť. Hovorí sa, že kačka si vyberá partnera na celý život. Najlepšie sú sprírodného nerastu jadeit, alebo z ruženínu. Dajú sa nosiť aj ako osobný amulet.

Ak okno vášho bytu smeruje na juhozápad, na miesto, kde najintenzívnejšie svieti slnko, zaveste tam dve kryštálové srdcia. Rozvibrujú energie lásky. V spálni do juhozápadného rohu môžete umiestniť draka s fénixom. Je to symbol rovnováhy medzi mužom a ženou.

Ak máte záujem o nového partnera, skúste dračiu korytnačku s ružovou stužkou v papuľke, alebo bagua zrkadielko so šiestimi guličkami. Pozor, šesť guličiek volia ženy, lebo šestka je mužské číslo. Páni si na zrkadielko položia iba dve guličky, pretože dvojka je číslo matky teda ženy, ktorá je strážkyňou kozubu. Kryštálové guličky treba nasvietiť, aby boli vždy aktívne. Je dobré, ak si podporíte aj svoj osobný smer lásky. Ten však môže vyrátať iba poradca Feng Šui.

Pohánka, zázvor, klinček i škorica majú zahrievací charakter

V zime sa vyhnite čiernej bielizni

Nikto nespochybňuje prevenciu v prístupe ku zdraviu, ale málokto ju posilňuje správnym spôsobom. Ponúkame niekoľko rád, ako na to.

Obličky, ako zdroje našej prenatálnej energie, ktorú sme dostali do vienka pri zrode, by mali byť vždy v teple. Netreba sa hanbiť za hrubšiu hrejivú bielizeň, pri citlivosti v driekovej oblasti zvolíme aj kvalitný obličkový pás. Aspoň v zime by sme sa mali vyhnúť čiernej spodnej bielizni, lebo energiu vôbec neprepúšťa, blokuje ju.

V chladnom období je tiež vhodné užívať potraviny alebo pochutiny, ktoré majú zahrievací charakter pohánka, zázvor, klinček, škorica. Môžeme si pomôcť aj pritláčaním reflexných zón horného lymfatického systému, ktorý je na nohách premietnutý do blán medzi prstami. Ak sme prechladení a naše nosné dutiny sú upchaté, táto činnosť spustí vodopád uvoľnenia, až je nos priechodný.

Nebeský obchod na ceste zvanej Život

Niekedy dostanem do e-mailovej schránky zaujímavé odkazy alebo prezentácie. Táto sa mi naozaj páčila a verím, že osloví aj vás, milí čitatelia.

Prechádzal som sa po ceste zvanej Život, keď som zbadal nápis Nebeský obchod. Všade vo vnútri boli anjeli. Jeden z nich mi podal košík a povedal: "Synu, zober si čo len chceš, v tomto obchode nájdeš všetko, čo kresťan potrebuje." Prvé, čo som schmatol, bola trpezlivosť a láska. Ležali na tej istej poličke. Ďalej bolo porozumenie. Vzal som ho. Aj dve škatule múdrosti a dva balíky viery. Nemohol som tam nechať ani Ducha svätého, lebo bol všade. Trocha som postál, aby som vzal silu a odvahu, lebo mi pomáhajú na ceste životom. Keď som mal košík takmer plný, zistil som, že mi chýba trocha milosti a požehnania. A že nesmiem zabudnúť na spasenie. Pri pokladni som chcel zaplatiť, ale uzrel som ešte modlitbu. Priložil som ju do košíka, vedel som, že ju budem používať. Pokoj a šťastie ležali na poličkách hore, aj tie som vzal. Radosť visela zo stropu, zvesil som ju. Pri pokladni som sa opýtal: "Koľko som dlžný?" A anjel s úsmevom odpovedal: "Zober si ten košík tam, kadiaľ vedie tvoja cesta. Ježiš už účet zaplatil pred mnohými rokmi."

Dostanete všetko, o čo budete s vierou prosiť v modlitbe. (Matúš, 21:22)

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Opäť sme na dobrej vlne
 6. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 150
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 13 868
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 7 948
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 807
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 818
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 5 208
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 659
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 3 412
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 353
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 992

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Úvaha o reforme
 2. Vladimír Benčík: Ako Valné zhromaždenie OSN poprelo kresťanské a židovské väzby na Chrámovú horu
 3. Roland Ondrus: Quo Vadis?
 4. DagmaRA Sarita Poliaková: V adventnom stíšení ďakujem
 5. Anton Kovalčík: Postmodernistický prístup k telesnému postihnutiu.
 6. Štefan Vidlár: Babenkám
 7. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 8. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 136
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 042
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 789
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 633
 5. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 380
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 258
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 490
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 438
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Úvaha o reforme
 2. Vladimír Benčík: Ako Valné zhromaždenie OSN poprelo kresťanské a židovské väzby na Chrámovú horu
 3. Roland Ondrus: Quo Vadis?
 4. DagmaRA Sarita Poliaková: V adventnom stíšení ďakujem
 5. Anton Kovalčík: Postmodernistický prístup k telesnému postihnutiu.
 6. Štefan Vidlár: Babenkám
 7. Marian Nanias: Jadrová energia – Dôvera spoločnosti k vedeckým poznatkom.
 8. Ján Šeďo: Spomienky bývalého elitného policajta zabalené v kriminálnych príbehoch - akt odvahy v troch dejstvách ( zatiaľ ).
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 15 136
 2. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 5 042
 3. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 789
 4. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 633
 5. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 4 380
 6. Zuzana Rattajová: Juraj Droba, dnes si opustil ľudí 4 258
 7. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ ! 3 490
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 438
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu