Oproti vlaňajšku stúpli ceny nehnuteľností o vyše 20 percent
Kto zháňa bývanie alebo len z dlhej chvíle listuje v propagačných materiáloch realitných kancelárií, zrejme si všimol, že ceny nehnuteľností sa od nového roku šplhajú smerom hore. Nech už sú to byty alebo rodinné domy, rozdiely sú výrazné. V čom to bude a čo ovplyvňuje trh s nehnuteľnosťami, to sme sa spýtali v dvoch košických realitných spoločnostiach.
Peter Ostrolucký, konateľ realitnej spoločnosti G.I.C. Reality pripúšťa, že určitý vplyv na rast cien bytov môže mať euro, ktoré by sa malo od 1. 1. 2009 stať na Slovensku novým platidlom. "Hlavným dôvodom zvyšovania cien je však podľa mňa dotácia štátu a zaujímavý úrok pri hypotekárnych úveroch pre mladých. Mladé rodiny na niečo také čakali, od 1. januára sa dočkali a tak začali byty hľadať a kupovať. Košický trh však nie je taký veľký, aby každého okamžite uspokojil. Bytov je zrazu nedostatok, a to ceny vyháňa hore. Kupujúci vedia, že byt sa predá tak či tak, tak prečo by jeho cenu nedvihli?" Aký je nárast, to sa podľa P. Ostroluckého nedá presne povedať, žiadna logika porovnávaním s predchádzajúcimi cenami neplatí. Pri ich určovaní výraznú úlohu zohráva lokalita. Čím je byt alebo dom bližšie k centru alebo čím je vychytenejšia poloha, tým sú drahšie. To je jasné. Momentálna situácia s nárastom cien sa však týka všetkých bytov, a pritom sa nedá hovoriť o primeranom pomere. "Nové ceny nevychádzajú z odhadov vývoja nehnuteľností, ale vyskočili neočakávane vysoko. A to, že do príchodu eura ešte porastú, je viac ako pravdepodobné."
Vplyv lokality na cenu nehnuteľnosti potvrdil i JUDr. Tibor Scholtz, majiteľ realitnej kancelárie Medial Real. Ďalším faktorom je podľa neho dopyt po voľných priestoroch a ponuka. Pri nehnuteľnostiach, o ktoré je záujem, ceny rastú, to je samozrejmé. "Nezanedbateľným faktorom je blížiace sa zavedenie eura. To tiež vytlača ceny hore. Aj my tento nárast registrujeme. Možno i kvôli tomu, aká je momentálne situácia, sa viacerí snažia nehnuteľnosti len prenajať alebo prenajímať a počkajú si, aká bude situácia po zavedení spoločnej európskej meny," dodal.
"Vlani sme sa pred dovolenkovým obdobím chceli obrazne povedané bytov zbaviť, čiže ich formou dražby predať. Nebol záujem," uviedol JUDr. Jaroslav Dzurik z Profesionálnej dražobnej a realitnej spoločnosti, s. r. o. "V októbri nastal obrat a ľudia sa o byty ´bili´, len aby ich získali. I to je potvrdzuje, že ceny nehnuteľností idú hore. Pritom bytov je málo, realitky nemajú v zásobe dostatočný počet, a to ich ceny nehorázne vytláča. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je cenový nárast asi 20-percentný."
Kým niekto hovorí, že existuje vládna alebo ropná kríza, v Košiciach máme podľa J. Dzurika krízu bytovú. "Blížiace sa euro s touto situáciou podľa mňa nemá nič spoločné. Dôvodom nárastu cien je nedostatok bytov. Svoje zohráva aj to, že kým nové auto je na druhý deň o 20-tisíc lacnejšie - jeho cena klesá, nehnuteľnosť sa zhodnocuje a na druhý deň je o 20-tisíc drahšia. Čiže, svoju úlohu pri stanovovaní cien zohráva rozumné investovanie. V súčasnosti je to rozhodne investovanie do nehnuteľností," dodal J. Dzurik.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.