sankcií. Oznámila to včera Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE).
BR OSN v decembrovej rezolúcii vyzvala Irán, aby pozastavil všetky aktivity súvisiace s procesom obohacovania uránu ešte pred prípadným obnovením medzinárodných rokovaní. Obohacovaním uránu môže Irán získať palivo pre jadrové elektrárne, no tiež materiál pre jadrové zbrane, čoho sa obávajú západné krajiny. Teherán obvinenia z vývoja atómových zbraní dôrazne popiera.
Správa generálneho riaditeľa MAAE Muhammada Baradeja pre BR OSN uvádza, že Irán naopak pokračoval v prácach na rozšírení výskumného obohacovania uránu na produkciu jadrového paliva v "priemyselnom" rozsahu. Podľa správy nainštalovali v podzemnom komplexe v meste Natanz dve sústavy 164 centrifúg pre obohacovanie uránu a ďalšie dve tzv. kaskády onedlho dokončia. Do závodu tiež priviezli plyn fluorid uránový (UF-6), ktorým sa "obohacuje" urán, zatiaľ ho však do centrifúg nezaviedli.
Správa sa zakladá na informáciách, ktoré mala dozorná agentúra OSN k dispozícii do soboty 17. februára. Vzhľadom na vyjadrenia iránskych činiteľov sa všeobecne očakávalo, že islamská republika obohacovanie uránu nezastaví.
Oficiálne potvrdenie tohto faktu zo strany MAAE však otvára cestu pre to, aby BR OSN začala zvažovať nové sankcie voči Teheránu. Rezolúcia BR OSN z 23. decembra uvalila na Irán zákaz dovozu materiálu a technológií, ktoré by mohol využiť pri aktivitách v rámci svojho jadrového programu.
Reakcie
Londýn/Berlín (TASR) - Britský premiér Tony Blair včera odmietol pravdepodobnosť vojenského útoku na Irán a zdôraznil, že jediným prijateľným riešením medzinárodnej krízy okolo iránskeho jadrového programu sú rokovania.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová včera v Berlíne zdôraznila, že svetové veľmoci využijú všetky dostupné prostriedky a vplyv v Bezpečnostnej rade OSN, aby donútili islamskú republiku zastaviť kontroverzné jadrové aktivity a znovu zasadnúť za rokovací stôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.