slovenské aktívne pôsobenie na akciách v Iraku. Takmer stovka príslušníkov poslednej siedmej rotácie slovenského kontingentu sa vrátila na Slovensko včera krátko po 15. hodine.
"Chcel by som všetkým vojakom poďakovať za reprezentáciu Slovenska a vyjadriť poďakovanie aj tým vojakom, ktorí v tejto misii zahynuli a nemajú možnosť sa vrátiť do vlasti," povedal nastúpenej jednotke na medzinárodnom letisku v Kuvajte minister obrany František Kašický. "Pre mňa je veľmi dôležité, že sa podarilo naplniť programové vyhlásenie vlády."
Zdôraznil, že spolupráca s irackými bezpečnostnými silami sa nekončí, pretože Slovensko darovalo Iraku štyri odmínovávacie komplety Božena a SR vyškolí aj iracký personál. "Vieme si predstaviť ďalšie pôsobenie v Iraku aj na báze ekonomickej spolupráce, alebo v rámci odmínovavania," konštatoval minister. Stiahnutím jednotky z Iraku sa vytvára podľa Kašického aj potenciál na posilnenie iných misií krízového manažmentu. Dodal, že dôležité je rozanalyzovať, či Slovensko bude pôsobiť v dvoch - troch nosných misiách, alebo vo viacerých, "roztrúsených po celom svete".
Vojakov mrzia slová politických predstaviteľov o tom, že jednotka v Iraku nemala posledný rok svoje opodstatnenie. "Čo nás hnevalo, bola prezentácia našej činnosti o nevyužití našej jednotky. Boli sme veľmi aktívna jednotka," povedal veliteľ siedmej rotácie Miroslav Gardlo. Jeho vojaci zničili za pol roka vyše 57 ton munície, odmínovali približne 2000 metrov štvorcových územia, vyškolili 18 príslušníkov irackých bezpečnostných síl a vyčistili 70-tisíc metrov štvorcových od nevybuchnutej munície. "Som na nich veľmi hrdý," dodal.
Väčšina vojakov sa tešila na návrat na Slovensko, oceňujú však skúsenosti nabraté počas pôsobenia misii. Na ich pôsobení sa údajne nepodpísal ani fakt, že od začiatku vedeli, že sú poslednou rotáciou. Podľa Gardla sa jednotka minulý rok vyrovnala aj so smrťou jedného z jej príslušníkov Rastislava Neplecha. Slovenská jednotka slúžila v Iraku od júla 2003. O jej stiahnutí rozhodla vláda Roberta Fica v októbri 2006. Premiér Fico opakovane označil operáciu v Iraku za "neopodstatnenú a nespravodlivú".
Vojaci sa kvôli bezpečnosti kompletne presunuli z Iraku do Kuvajtu 31. januára tohto roku. V Iraku má zostať 11 slovenských dôstojníkov pôsobiacich vo výcvikovej misii NATO a veliteľstvách koaličných síl. Na ceste do SR je už aj vojenská technika, ktorá sa prepravuje kombinovanou nármorno-železničnou prepravou. V súčasnosti sa loď s materiálom nachádza v Červenom mori. Náklady na presun jednotky na Slovensko sú vyčíslené celkovo na 32 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.