parlamente. Napolitano sa tak pokúša o urýchlené ukončenie politickej krízy, vzniknutej po tom, ako pred niekoľkými dňami rezignovala Prodiho vláda.
Prezident oznámil svoje rozhodnutie po dvojdňových konzultáciách s lídrami jednotlivých politických strán a získaní záruk, že Prodi získa dostatočnú podporu v zákonodarnom zbore. "Budem sa usilovať o čo najskoršie hlasovanie o dôvere, s novým impulzom a jednotnou koalíciou," povedal Prodi po stretnutí s hlavou štátu v prezidentskom paláci. Napolitano uviedol, že neexistuje dostatočná podpora pre širokú koaličnú vládu, akú požaduje expremiér Silvio Berlusconi a ďalší konzervatívci. Väčšina straníckych lídrov sa podľa neho zhodla na tom, že predčasné voľby bez zmeny talianskeho volebného zákona by boli zbytočné. "Nebola žiadna iná alternatíva," povedal pred novinármi.
Romano Prodi odstúpil v stredu po deviatich mesiacoch vládnutia. V poradí už 61. povojnová vláda utrpela v Senáte porážku pri hlasovaní o ďalšom smerovaní talianskej zahraničnej politiky. Išlo najmä o ďalšiu prítomnosť približne 2000 talianskych vojakov v Afganistane. Šéfovia strán stredoľavej koalície sa v noci zo štvrtka na piatok dohodli, že podporia želanie Prodiho zostať na poste premiéra. Strany podporili jeho 12-bodový politický program. Program obsahuje povinnosť rešpektovať medzinárodné záväzky Talianska, vrátane vojenskej prítomnosti v Afganistane, ktorá bola zdrojom treníc vedúcich k stredajšej premiérovej rezignácii. Program tiež hovorí, že Prodi bude mať posledné slovo v prípade vnútrokoaličných sporov. Kontroverzný zákon o legalizácii hetero- a homosexuálnych partnerstiev, ktorý vyvolával spory v koalícii, v programe nefiguruje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.