televízie sa tentoraz ani nedá považovať za marketingovú prílohu. Hoci ňou, samozrejme, bol. Slovensko sa totiž stáva krajinou, ktorá prelamuje akési nepísané, viac ako 10 rokov dodržiavané embargo EÚ na výstavbu zariadení získavajúcich energiu z nukleárneho jadra. Momentálne v Európe sa atómová elektráreň stavia iba vo Fínsku a niečo sa dokončuje v Rumunsku.
Dohoda so 66-percentným vlastníkom SE znamená najväčšiu investičnú akciu v histórii SR. Tých 62 až 63 miliárd Sk, na ktoré odhadol šéf Enelu náklady dostavby, je síce "len" o 20 miliárd viac, ako napr. celá KIA, avšak túto cifru môžete okamžite vynásobiť dvomi prípadne tromi - podľa vkusu a nálady. A to preto, lebo medzi asi 400 jadrovými elektrárňami, čo na svete stoja, ešte nebola jedna, ktorá by sa zásadne nepredražila. Spýtajte sa v Temelíne, maďarskom Paksi či kdekoľvek. Že do akej miery je tých 60 miliárd a čosi "šudítko" na hlúpych, dokazuje privatizačný dokument Enelu z roku 2004, kde píšu, že "náklady na dostavbu odhadujeme na miliardu až 1,2 miliardy eur". Čiže, ak počítame vtedajším kurzom, za necelé 3 roky "stúpli" náklady zhruba o 50 percent. Za tri roky!
Prvú správu, že Fico údajne "vylúčil" finančnú spoluúčasť štátu, treba dať do patričných súvislostí. Predovšetkým je štát tretinový akcionár, takže takýmto dielom ručí za všetky úvery SE. Teda nie je pravda, že "ide to mimo štátu" (Fico), pretože skrachovať SE nenechá vláda táto ani iné, čo po nej prídu. Druhá vec je súčinnosť, ktorú Fico sľúbil "vo všetkých procedúrach a povoľovacích konaniach". Otázka je, o čom sa dohodli pod stolom. Pretože v investičnom pláne Enelu, ktorý predložil Dzurindovej vláde, sa píše, že "aby sa dosiahla návratnosť dostavby, budú potrebné rozpočtové benefity alebo iné kompenzácie prípadne stimuly". S takýmto predpokladom išli do privatizačnej zmluvy. A my teraz máme veriť Ficovi, že vyjednal dva nové reaktory bez štátnej podpory?
Teoreticky možno. Druhou časťou dohody je totiž akási komisia o Gabčíkove, ktorého prenájom na 30 rokov vláda v posledných dňoch nesmierne tvrdo napádala. A vyhrážala sa dokonca vypovedaním zmluvy. Otázka, či Enel zvolil stratégiu, že sa vyhne sporu o Gabčíkovo výmenou za to, že nebude žiadať na Mochovce "rozpočtové benefity" ani "stimuly", je otvorená. Treba si uvedomiť jednu vec: Tam, kde sa točia nepredstaviteľné miliardy a rokuje štát so štátom (v Eneli má rozhodujúci vplyv talianska, momentále rozpadnutá vláda), ide podnikateľský rozum stranou a vyhrávajú súkromné, skupinové, krátkodobé záujmy ľudí, ktorí sú v rozhodovacích pozíciách. To znamená, že je možné, že Enel sa pod tlakom nespráva úplne racionálne a už nepýta od Fica to, čo chcel pre prípad dostavby pýtať od Dzurindu.
V poriadku. Potom sa ale my musíme pýtať, že aká je filozofia tohto biznisu pre Talianov. Pretože, v investičnom pláne sa píše aj to, že STRATOVOSŤ Mochoviec pri 40-ročnej prevádzke odhadujú v intervale od 2 do 20 miliárd Sk. Áno, STRATOVOSŤ, veľkým písmenami. Takže tak. Videli ste už normálneho podnikateľa, ktorý má štyri bunky v lebke, že by investoval 60 miliárd (minimum!) dnes s tým, že o 40 rokov bude mať stratu 20 miliárd? Alebo dve - v najlepšom prípade. Už sa narodil taký kretén?
Zopár kreténov síce existuje v Smere, ale taký veľký, ktorý by dobrovoľne prerobil 20 miliárd za 40 rokov, nie je ani vo filiálke Enelu, ani v Ríme. Triviálna otázka teda znie, ako sa budú hojiť, ak to má byť aspoň na nule, alebo ziskové podujatie. Kto tipuje, že jediné, čo im zostane, je zvyšovať ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov až do bludu, aj nad rámec prepočtov z investičného plánu, je na správnej adrese. Logické tiež je, že budú chcieť vládne garancie, aby sa neliberalizoval trh s elektrinou. Pretože keby áno, v takom prípade by sa stali konkurencieneschopné ich ceny za elektrinu, už dnes podľa parity kúpnej sily v Európe najvyššie.
Iste, počty nie sú jednoduché. O 10-20 rokov sa očakáva v Európe nedostatok zdrojov, takže ceny budú letieť hore tak či tak a je možné špekulovať, že víťazom bude napokon ten, kto začína stavať už dnes. To môže byť aj pravda. Avšak otázka je, či práve Fico s Enelom sú tí chytrí, ktorí na to prišli prví. Lebo stále platí, že nikto iný jadro zatiaľ nereštartuje. Sú všetci takí hlúpi? Alebo to len koalícia Smer-SNS-HZDS-Enel prišla na parádny fígeľ, ako pri neexistencii opozície, odporu a verejnej debaty parádne zodrať Slovákov z kože?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.