liga v Amerike plánuje darovať originál Pittsburskej dohody Pittsburskému regionálnemu historickému centru senátora Johna Heinza, kde bude v septembri vystavený.
Dohoda, podpísaná 31. mája 1918 v bývalej budove Loyal Order of Moose, schvaľovala vytvorenie samostatného štátu Čechov a Slovákov, tvoriacich predtým súčasť Rakúsko-uhorskej monarchie. "Bola to pre oba národy veľká udalosť. Prirovnal by som to k Deklarácii nezávislosti (Spojených štátov), pretože tam bola oficiálne vyhlásená nezávislosť," povedal John Holy zo Slovenskej ligy v Amerike pre sobotňajšie vydanie novín Pittsburgh Tribune-Review.
Dohoda "bola vypracovaná prostredníctvom siete Čechov a Slovákov," povedala Carol Hochmanová, honorárna konzulka Českej republiky pre západnú Pennsylvániu a východné Ohio. Podpísali ju v Pittsburghu, pretože - ako uviedol Joe Bielecki z pittsburskej univerzity - signatárov by v ich vlasti vyhlásili za zradcov a zastrelili.
Hoci spoločný štát už neexistuje, dokument má pre Čechov a Slovákov stále svoj význam, konštatuje Dave Muhlena, riaditeľ National Czech & Slovak Museum & Library v Cedar Rapids v štáte Iowa. "Je v ňom určitá miera politiky, náboženstva a vlastenectva. Nesie v sebe americké demokratické ideály," povedal Muhlena.
Ako uviedol hlavný výkonný predstaviteľ Heinzovho historického centra Andy Masich, ktorého otec s rodinou emigroval zo Slovenska, múzeum plánuje odovzdanie dokumentu jeho inštitúcii veľkolepo privítať. "Išlo o prevratnú zmenu, v ktorej významnú úlohu zohrali Pittsburčania," povedal Masich.
Slovenská liga v Amerike, ktorá v tomto roku oslavuje 100. výročie svojho vzniku, zvažovala, že nastálo odovzdá dokument Slovensku. Jej členovia však tesnou väčšinou hlasovali za jeho uchovanie v Pittsburghu. "Po prvé, tu bol podpísaný. A po druhé, máme pocit, že by mal byť uchovávaný profesionálne. Teraz patrí múzeu," citovala Holyho agentúra AP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.