vyplatení 200-miliónovej provízie za dovoz ruských stíhačiek MiG-29. Tá odkúpila pohľadávku od firmy Katrim Stella, pôvodne išlo o 100 miliónov korún. Roky sa vlečúci súdny spor však zvýšil jej hodnotu na dvojnásobok.
Slovensko dostalo lietadlá v rámci deblokácií ruského dlhu. Mečiarova vláda vyplatila prvých 40 miliónov, Dzurindov kabinet však po voľbách v roku 1998 zmluvu vypovedal. Podľa vlády bola totiž nevýhodná, kabinetu prekážalo aj nejasné pozadie firmy UBS Corporation.
V polovici decembra 2000 prijala dokonca vláda uznesenie, v ktorom konštatuje: „Vzhľadom na právnu komplikovanosť prípadu doriešiť vec po rozhodnutí súdu." Predchodcovia ministra obrany Františka Kašického si nespomínajú, že by vláda uznesenie zrušila. Neurobila tak ani Ficova vláda, ktorá nastúpila v júli 2006.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že za ignorovanie uznesení vlády nie sú žiadne sankcie. „V právnom štáte sú však rozhodnutia vlády záväzné. Ak sa dohodla, že treba postupovať na základe rozhodnutia súdu, ministerstvo nemôže ísť svojvoľne proti," povedal Kamenec.
Ministerstvo sa bráni, že vec bola súdne uzavretá v máji 2006. Vtedajší minister Martin Fedor však podal mimoriadny opravný prostriedok na Najvyšší súd. Ten už rozhodnúť nestihol, keďže Kašického rezort sa koncom novembra s UBS Corporation dohodol, že jej pohľadávku vyplatí.
Postup ministerstva prekvapil aj bývalých šéfov rezortu Ivana Šimka a Juraja Lišku. „Počas konzultácií s právnikmi som dospel k záveru, že súdny proces by mohol byť úspešný," povedal Liška. Rezort obrany sa bráni, že v prípade neurovnania sporu hrozila exekúcia.
Právnik Ernest Valko, ktorý zastupoval ministerstvo za predchádzajúcej vlády, však hovorí, že exekúcii podlieha len vlastný majetok rezortu. Podľa neho je otázne, či ho má ministerstvo toľko, aby mohla byť sporná pohľadávka vyplatená v plnej výške.
Exministrov Lišku a Fedora znepokojuje aj nejasné pozadie spoločnosti UBS Corporation. „Dodnes nevieme, kto tú firmu zastupuje. Sídlo má niekde v daňovom raji," hovorí Fedor.
Od ministra Kašického budú žiadať vysvetlenie, parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť by mal rokovať o dva týždne. Následne chcú iniciovať poslanecký prieskum. „Predovšetkým nás zaujíma, na základe čoho bola dohodnutá výška mimosúdnej dohody, ako aj to, prečo ministerstvo nepočkalo na verdikt Najvyššieho súdu."
Chápadlá KGB
Pozoruhodná je aj minulosť dvoch Rusov, ktorí ovládali Katrim Stellu. Arkadij Papyrin bol rezidentom KGB v Holandsku, Gennadij Kosin zasa vysokým dôstojníkom Červenej armády. Obaja sedeli v jednej firme aj s Miroslavom Výbohom, ktorý bol nedávno s Robertom Ficom v Líbyi. Výboha označujú niektoré médiá za vplyvného človeka v pozadí Smeru, tyká si s ministrom Robertom Kaliňákom aj so samotným premiérom.
Bývalý minister Fedor na otázku, či mohli byť za rozhodnutím Kašického rezortu podobné väzby, odpovedal: „Pozadie tohto kroku môže odhaliť poslanecký prieskum. Nechcem špekulovať, uvidíme."
Ministerstvo obrany včera na otázky, ktoré súvisia s mimosúdnou dohodou, možnou exekúciou či pozadím UBS Corporation, neodpovedalo, vraj tak urobí dnes. Hovorca rezortu Vladimír Gemela povedal len toľko, že neriešenie situácie stálo ministerstvo každý deň 100 tisíc korún. Rezortu vraj hrozili aj ďalšie súdne spory.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.