na stranu Smer, či už cez mailovú poštu, telefón alebo iným spôsobom", vyhlásil Fico. Veľmi dobre. Šancu obrátiť sa na Smer vynecháme, ale pripomienka tu je.
Takže po prvé: Slovenský Zákonník práce by v súčasnosti menil len vedomý škodca alebo kompletný blázon. To je najzásadnejšia pripomienka. Tú by mali Ficovi mailovať a telefonovať všetci, čo sú až takí naivní, že tento marketingový baklažán vzali vážne. Totiž, aj keby všetky zmeny, ktoré v zločinnom spolčení Smeru a KOZ vymysleli, dostali skutočne celospoločenskú podporu, medzi normálnymi ľuďmi platí predovšetkým zlaté a vekmi overené pravidlo, že to, čo funguje a prináša výsledky, sa nemení a treba nechať žiť. Slovensko dnes dosahuje historicky najlepšie ukazovatele v celom rade parametrov: Rast HDP, (ne)zamestnanosť, daňové príjmy, rast reálnych miezd či inflácia. Toto tu nebolo nikdy. A ak teraz je, tak tvrdenie všetkých analytikov, medzi ktorými niet výnimky, že jedným z dvoch kľúčových dôvodov je reforma pracovného trhu, čiže tento Zákonník práce, by vzal na vedomie i treťohorný jašter. Fico a odborári, ktorým sa odpláca za podporu, až taký veľký mozog nemajú, avšak aj keby bolo pravdou, že "postkaníkovský" zákonník je "jeden z najliberálnejších na svete", resp. také existujú "len v Afrike a Južnej Amerike", aj tak by naň siahať nemali, lebo slúži k prospechu tejto krajine. Komunisti a ich pohrobkovia však buď majú priority iné, alebo netušia, čo sa udeje, keď si presadia svoje.
Liberalizmus "Kaníkovho" zákonníka je pritom skutočne mýtus. Dôkazom je napr. návrh na obmedzenie zmlúv na dobu určitú vo firmách nad 10 zamestnancov, ktorá je vo Ficovej novele. Zmena by spočívala v tom, že doteraz platilo toto obmedzenie iba pre firmy s viac ako 20 pracovníkmi... Otázku, že čo je "liberálne" na tom, ak sa pracovné zmluvy na určitú dobu okliešťujú v akokoľvek veľkých podnikoch, objasní azda Kaník, keď bude ešte raz ministrom. Fico pritom naivitu iba predstiera. O tom, že on vie dosť dobre, ako sa majú veci v Európe, svedčí poznámka, že slovenský zákonník "neznesie porovnanie s Nemeckom, Francúzskom a pod". To naozaj nie. Takisto však "neznesie porovnanie" ani s vyhlásenými sociálnymi štátmi typu Dánska či Švédska, ktoré prerozdeľujú hore-dole, ale pracovné zákonodarstvo majú upravené vyložene flexibilne. Tieto príklady Fico nespomína... Selektívne sa upína na vzory, ktoré sú odstrašujúce. Mohol ešte spomenúť Maďarsko, aj tam je prísnejšia "ochrana zamestnancov".
Vecná diskusia, ku ktorej, dokonca aj formou inzertnej prílohy v bulvári, Fico prizýva Slovensko, nemá žiadny význam. Ani nie preto, že ide skutočne o odbornú normu, pri ktorej si laici veľmi neškrtnú, ale najmä z dôvodu, že pre Smer a odborársky komparz je to čisto ideologická agenda. Preto nepomáhajú argumenty typu, napríklad, že nadmerná ochrana tých, ktorí momentálne majú prácu, najhoršie zamestnateľným ľuďom v konečnom dôsledku ublíži, lebo zamestnávateľ sa ich aj tak zbaví, keď chce resp. musí, ale nabudúce si už rozmyslí, či opäť prijme, keď sa mu sťaží možnosť pružne reagovať na výkyvy v dopyte po jeho výrobkoch. Zoči-voči Ficovi je argumentovanie beznádejné. Šancu však majú lobisti usadení v "zadnom dvore" Smeru. Napríklad Klub 500, čo sú zamestnávatelia, ktorí sa napichli na vládnu stranu a dohadujú si podmienky zákulisne. Fico dokáže ustúpiť aj iným lobistom, musí však cítiť tlak. Ako pri rovnej dani, dani z dividend či pre banky, keď ho jednoducho utĺkli záujmové skupiny. Pre naše dobro, samozrejme. Či sa to podarí pri Zákonníku práce, je veľmi pochybné. Kolečko rokovaní na tzv. tripartite totiž už norma absolvovala a Fico má záväzok k odborárskym bossom, ktorým ide o funkcie a živobytie. Úplný vrchol, ktorý sa dá komentovať len vulgárne, je napr. pre podniky nad 250 zamestnancov povinnosť platiť odborárskeho funkcionára. Toto síce pracovný trh nezničí, ale ukazuje, kde je pointa.
Lobisti sa teraz zlietavajú okolo SNS a HZDS, ktoré dávajú najavo akože mierny nesúhlas a rôzne výhrady, aby mohli tlačiť Fica k múru a ústupkom v iných záležitostiach. Dá sa predpokladať, že cez dve menšie koaličné strany sa niektoré hlúposti z novely budú filtrovať a dačo možno aj vypadne. To však bude, samozrejme, celkom iná diskusia, než akú premiér vyhlasuje a o akej sa teraz bavíme. Nevedno, koľko z nezmyslov, čo sú v návrhu, do Zákonníka práce Fico napokon dostane, ale táto novela je popri zdravotníckych zákonoch Valentoviča zatiaľ to najnebezpečnejšie, o čo sa Smer pokúša.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.