Melbourne (18. marca). Jednou z posledných príležitostí na dotiahnutie dôležitých detailov sú aj testy v Bahrajne, kam sa už minulý týždeň nasťahovalo takmer celé štartové pole. Testy na 5,5-kilometrovom okruhu pokračovali od utorka až dodnes a tímy v primeraných teplotných podmienkach mali možnosť nielen dolaďovať posledné úpravy na svojich aerodynamických „balíkoch", ale otestovali si aj životnosť svojich motorov. Teploty sa tam pohybovali okolo 25 stupňov Celzia a najrýchlejší čas Nicka Heidfelda s monopostom BMW F1.07 sa úrovňou 1:30,4 min. už tesne priblížil k rekordu Michaela Schumachera z roku 2004. Vtedy sa však jazdilo so silnejšími trojlitrovými motormi (dnes 2,4 lit.). Výsledky testovacích dní nám však pomaly začínajú kryštalizovať štartové pole podľa výkonnosti. Nuž a zdá sa, že najlepšie na tom sú doteraz tímy Ferrari a McLaren. Tie sa striedali v dominancii na okruhu Sakhir a jediným, kto im stačil, bol vlastne tím BMW s Heidfeldom a Kubicom. Tesne za ním potom nasledoval Renault. A ak by sme mali pokračovať podľa doterajšej výkonnosti, tak by sme mohli pokračovať tímami Toyota, Honda, Red Bull, STR a Super Aguri. Zvyšné tímy Williams a Spyker sa rozhodli zostať v Európe a testovali v Barcelone na katalánskom okruhu.
Za zmienku z celého bahrajnského testovania stojí utorková havária Kovalainena s jeho Renaultom R27. Heikki stihol najazdiť iba 19 kôl a v dvadsiatom vyletel v siedmej zákrute z trate a nárazom o bariéru úplne rozmlátil pravú stranu monopostu. Pilotovi sa našťastie nič nestalo, ale pre Renault sa v ten deň testy skončili. Navyše problémy mal aj jeho tímový kolega Fisichella, ktorého trápila poruchová prevodovka. V Toyote zasa po nehode otraseného Ralfa Schumachera vystriedal v kokpite nový testovací pilot tímu Franck Montagny. Ralf sa však rýchlo zotavil a pokračoval na druhý deň znova.
Nuž a zatiaľ čo v Perzskom zálive sa usilovne testovalo, tak v Londýne tím Honda predstavil v nedeľu nové farby svojho monopostu. Ten bude pripomínať zemeguľu (a bude úplne bez sponzorských znakov!!), čím má upozorniť verejnosť z radov fanúšikov, sponzorov, zákazníkov i členov širokej verejnosti na klimatické zmeny a zhoršujúcu sa ekologickú situáciu planéty. Bokom nechce v tomto procese zostať ani F1, ktorá má začať používať alternatívne zdroje pohonu na zvýšenie výkonu. Zaujímavé v tejto súvislosti však je, že iba o deň neskôr ako Honda urobila tento humánny krok, sa v Paríži FIA rozhodla odsunúť toto zavedenie o rok neskôr, než bolo pôvodne stanovené, teda až na sezónu 2011, čím chce dať dostatočný priestor na vývoj novej technológie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.