Bratislava - Vláda včera obsadila svojimi ľuďmi aj ďalšie pozície v zdravotníctve.
Podpredsedom správnej rady Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa stal poslanec Smeru v nitrianskom VÚC Tibor Matuška.
Novým členom rady je aj Juraj Galovič, ktorý podnikal so samotným šéfom úradu Richardom Demovičom. Ten je zakladajúcim členom Smeru a poslancom strany v Bratislavskom samosprávnm kraji.
Členov správnej rady navrhol minister zdravotníctva Ivan Valentovič (Smer). Rada kontroluje činnosť úradu, schvaľuje jeho vnútorné predpisy, pravidlá financovania aj hospodárenie.
Úrad dohliada na rozsah a kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, prešetruje sťažnosti na zdravotnú starostlivosť, skúma, či sú splnené podmienky na vznik zdravotnej poisťovne, nedostatky v jej činnosti.
Opozícia kritizovala už vymenovanie Demoviča, ktorý vystriedal vo funkcii Jána Gajdoša.
„Vláda chce politicky ovládnuť jediný kontrolný orgán v rezorte zdravotníctva," povedal vtedy poslanec Viliam Novotný z SDKÚ.
Bývalý riaditeľ úradu Ján Gajdoš hovorí, že sa opakuje rovnaký scenár, ako v prípade jeho odvolania z funkcie. „Spôsob obsadzovania správnej rady je ďalším prejavom mocenského ovládnutia úradu a agresivity politickej moci," povedal Gajdoš.
Podľa Gajdoša budú nasledovať aj ďalšie výmeny na vedúcich postoch v úrade.
„Správna rada rokuje o každej výmene riaditeľa pobočky. Keď je už teraz stranícky zadefinovaná, rovnaký postup sa dá očakávať aj na nižších stupňoch riadenia," myslí si Gajdoš.
MT: Útok na nezávislosť úradu
Aj podľa opozičného poslanca Novotného ide o ďalší útok na nezávislosť úradu. „Nezávislosť nových členov správnej rady, ktorí sú prepletení so Smerom, respektíve s pánom Demovičom, je výrazne spochybnená. Z úradu sa stala filiálka ministerstva," reagoval Novotný.
Spôsob obsadenia správnej rady nie je v poriadku ani podľa Pavla Nechalu z Transparency International.
„V takýchto prípadoch budú vždy pochybnosti, že vláda dosadzuje ľudí na základe známostí, respektíve príslušnosti k politickým stranám," myslí si Nechala.
Nominanti: Sme nezávislí
Podpredseda rady a regionálny politik Smeru Tibor Matuška však nevidí problém v tom, že bude kontrolovať svojho straníckeho kolegu Demoviča. „Nemyslím, že ide o konflikt záujmov. Ako člen správnej rady budem posudzovať činnosť úradu maximálne objektívne."
Podobný názor má aj ďalší člen rady Juraj Galovič, ktorý bol s Demovičom podľa obchodného registra spolumajiteľom firmy Medical Centre.
„Nevidím na tom nič zlé, určite to neohrozuje moju nezávislosť. Tú firmu sme zakladali pred piatimi rokmi, pán Demovič s ňou už nemá nič spoločné."
Poslanec Milan Urbáni (HZDS) sa nechcel k rozhodnutiu vlády vyjadrovať. „Nepoznám tých ľudí, spýtajte sa toho, kto ich nominoval."
Práve on pritom umožnil výmenu doterajších členov správnej rady, keď v parlamente presadil, že môžu byť odvolaní aj z „iných dôvodov".
Do polovice januára to bolo možné len z presne určených dôvodov, ako je vzdanie sa členstva v rade, právoplatný rozsudok súdu, strata svojprávnosti, alebo úmrtie.
Minister: Mám na to právo
Minister Valentovič si však nemyslí, že ohrozil nezávislosť úradu, respektíve, že noví členovia rady sú v konflikte záujmov.
„Minister má zo zákona právo nominovať týchto ľudí, pričom nemusí zdôvodňovať svoj návrh. Každý má vo funkcii pracovať tak, aby dodržiaval nebola spochybnená jeho nezávislosť," reagovala hovorkyňa rezortu Silvia Balázsiková.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.