okrúhle, celistvookrajové až oddialene drobno zubaté, na líci sú holé alebo páperisté, na rube sú husto bielo plstnaté. Súkvetie úborov je chocholíkovité. Stopky úborov sú až 10 cm dlhé. Úbory sú husto pavučinaté a ich zákrovné listene sú kratšie ako fialové kvety. Sú brvito zubaté a často fialové. Nažky sú bledohnedé a priečne vráskavé. Chocholíkovité súkvetie má z našich druhov lopúchov ešte lopúch väčší, ktorý má ale zákrovy holé a úbory sú nápadne veľké.
Lopúch plstnatý rastie v kroviskách, na lesných okrajoch, okrajoch ciest, násypoch, dedinských priestranstvách a rumoviskách. Vyžaduje vlhké, výživné, zásadité, humózne a pisočnato-hlinité pôdy.
Ako liečivá rastlina sa zberajú korene. Droga obsahuje polysacharidy a iné cukry, inulín, sliz, triesloviny, silicu, horčiny a olej. V semenách bol nájdený alkaloid arkciín. Z drogy sa pripravuje lopúchový olej, ktorý sa užíva pri nadmernom vytváraní suchého hustého mazu kože hlavy. Droga má aj diuretický účinok. Je súčasťou čajovín pri liečbe cukrovky. Ľudovo sa využíva formou záparu a odvar z koreňa sa zvonku užíva na podporu rastu vlasov. Koreň je možné použiť aj ako zeleninu. Semená sa niekedy používajú pri bolestiach obličiek a furunkulóze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.